DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Pokazała, jak pozbyć się starej, tłustej plamy z ubrań. Wystarczą 3 produkty z kuchni
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 02.10.2023 14:27

Pokazała, jak pozbyć się starej, tłustej plamy z ubrań. Wystarczą 3 produkty z kuchni

Jak pozbyć się tłustej plamy?
Kadry z filmu pochodzą z kanału Siarenkowo - Pozytywny Kanał na YouTube

Plamy na ubraniach, obrusach czy meblach tapicerowanych to prawdziwe utrapienie. Szczególnie trudne do usunięcia są plamy z wina, barszczu i tłustych potraw. Trudno pozbyć się też każdej starej plamy, która zaschła i wniknęła do materiału.

Nie zawsze możemy zastosować mocne wybielacze, bo ryzykujemy uszkodzenie tkaniny. Jak pozbyć się tłustej, starej plamy bez ryzyka zniszczenia? Świetny patent zdradziła youtuberka, która wykorzystała 3 produkty z kuchennej szafki.

Stara i tłusta plama to duży problem

Kiedy poplamimy bluzkę czy spodnie poza domem nie mamy możliwości, by od razu ją wyczyścić. Zdarza się też, że nie od razu zauważymy plamę. Tak bywa czasem w przypadku ubranek dziecięcych. A każda stara plama to większy problem, bo zabrudzenie zdąży wniknąć w głąb tkaniny i zaschnąć. 

Na plamy szczególnie narażone są ubranka dziecięce, ale też: jasne bluzki, koszule, spodnie, spódnice czy obrusy i serwety. Wystarczy, że na bluzkę czy spodnie spadnie frytka lub odpryśnie rosół i kłopot gotowy. Jak pozbyć się tłustej plamy?

Niektóre plamy wyglądają tak nieestetycznie i są tak trudne do usunięcia, że trzeba zrezygnować z używania poplamionej rzeczy. Aby tego uniknąć, warto wypróbować sprawdzony sposób, który pokazała popularna youtuberka, Siarenkowo - Pozytywny Kanał.

tłuste plamy.jpg
Kadr z filmu pochodzą z kanału Siarenkowo - Pozytywny Kanał na YouTube

Jak pozbyć się tłustej, starej plamy?

Z materiału na kanale Siarenkowo - Pozytywny Kanał dowiemy się, jak pozbyć się tłustej, zaschniętej plamy. Youtuberka zdradza prosty patent, który działa. Wystarczą trzy produkty, które każdy na pewno ma w swojej kuchni.

Aby skutecznie pozbyć się starej plamy, należy zasypać ją 3 łyżkami sody oczyszczonej, soli i mąki ziemniaczanej. Plamę szczelnie pokrytą tymi produktami pozostawiamy na noc. Na drugi dzień wystarczy strzepać i gotowe.

Inne sposoby na tłuste plamy

Do pozbycia się uporczywej plamy można też użyć soli połączonej z alkoholem. Przygotowujemy roztwór w stosunku 1:4 i zamaczamy w nim ściereczkę, następnie pocieramy nią zabrudzone miejsce.

Skutecznym sposobem jest również roztwór spirytusu i kilku kropel octu lub potraktowanie tłustej plamy pastą do zębów.

Projekt bez nazwy.jpg
Canva/pixelshot

Zobacz także:

Tylko perfekcyjna pani domu zna wszystkie odpowiedzi [QUIZ]

Kawa i jeszcze 1 składnik. Tyle potrzebujesz, aby pozbyć się najtrudniejszych plam

Białe trampki żółkną po praniu z kilku powodów. Nieestetyczne plamy doczyścisz w mgnieniu oka