Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Polacy używają ich na potęgę. Nie wiedzą, że są rakotwórcze
Kamil Świętek
Kamil Świętek 04.05.2024 17:22

Polacy używają ich na potęgę. Nie wiedzą, że są rakotwórcze

Niebezpieczne środki czystości
Fot. Canva/pixelshot, Canva/alfexe

W pogoni za czystym mieszkaniem często wpadamy w pewne błędne koło. Sprzątamy po to, aby ograniczyć ilość zarazków w swoim domu, a z drugiej strony środki niszczymy swoje zdrowie przez używanie szkodliwych dla naszych organizmów środków czyszczących.

Niebezpieczne środki czystości wcale nie muszą wymagać używania rękawiczek, czy działać drażniąco na naszą skórę. Czy wiedzieliście, że mogą należeć do nich nawet odświeżacze powietrza?

Nigdy nie wdychaj tych środków

Jednym z najgroźniejszych składników środków czyszczących jest formaldehyd. Niestety możemy go spotkać w wielu chemicznych preparatach.

Chociaż trudno w to uwierzyć, badania przeprowadzone przez profesora Øisteina Svanesa z Uniwersytetu w Bergen wykazały, że osoby zawodowo zajmujące się sprzątaniem mają aż o 17% gorszą wydolność płuc, niż przedstawiciele innych branż.

Wynika to głównie z wystawiania się na drażniące drogi oddechowe opary. Zdaniem norweskich naukowców, osoby zawodowo trudniące się sprzątaniem mają podobne uszkodzenie aparatu oddechowego, jak palacze palący 20 papierosów dziennie przez 10-20 lat! Niestety wspomniany formaldehyd powoduje te same skutki, co palenie papierosów – większa szansa na rozwój chorób nowotworowych.

Niebezpieczne środki czystości 2.jpg
Fot. Canva/Africa images

Jak uchronić się przed najgorszym?

Warto czytać skład środków czystości, które wykorzystujemy w swoim domu. Wiele z nich możemy zastąpić domowymi sposobami albo mniej szkodliwymi zamiennikami.

Przykładowo, zamiast niebezpiecznych środków czystości możemy wykorzystać urządzenia oczyszczającego powietrze z filtrem węglowym.

Uważaj na te niebezpieczne środki czystości

Formaldehyd zwany również aldehydem mrówkowym nie jest jedyną niebezpieczną substancją, jaką spotkamy w środkach czystości. Warto uważać również przy stosowaniu środków z amoniakiem, chlorem, czy czwartorzędowymi solami amoniowymi, które mogą drażniąco wpływać na drogi oddechowe oraz skórę.

Omijajcie również środki z zawartością dichloroizocyjanuranu sodu, fosforanów, ftalanów, czy wodorotlenków sodu. Co najgorsze, niektóre z wymienionych środków stosowane są nawet w środkach piorących nasze ubrania. 

Jaka jest szansa, że niebezpieczne środki czystości nie zostaną rozpuszczone w praniu i będą podrażniać naszą skórę, czy powodować liczne choroby? Tego niestety nie wiemy, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej zastąpić sklepową chemię domowymi, ekologicznymi i bezpiecznymi specyfikami.

Niebezpieczne środki czystości 3.jpg
Fot. Canva/VITALII BORKOVSKYI, Изображения пользователя Vitaliy

ZOBACZ TAKŻE: