Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wlewam do wiadra z wodą. Podłoga lśni, nigdy nie była tak czysta
Kamil Świętek
Kamil Świętek 26.04.2024 18:16

Wlewam do wiadra z wodą. Podłoga lśni, nigdy nie była tak czysta

Mycie podłogi
Fot. Canva/phkorotkova

Mycie podłogi potrafi wielu z nas doprowadzić do szewskiej pasji. Latem podłogi w przedsionku to istne zgromadzenie kurzu i piachu, zimą doczyszczenie klatki schodowej z błota, wody i soli graniczy niemalże z cudem.

Czy istnieją sposoby, na wyczyszczenie podłogi w łatwy i przyjemny sposób, bez żmudnego szorowania i korzystania z agresywnej chemii? Poznajcie nasz patent, a uwierzycie, że to możliwe.

Te pomieszczenia brudzą się najszybciej

Jakkolwiek nie dbamy o swoje mieszkania, salon, kuchnia i przedpokój to pomieszczenia, które brudzą się w każdym mieszkaniu najszybciej. W końcu to właśnie tam spędzamy stosunkowo dużo czasu. Zdecydowanie jednak miano najbardziej zanieczyszczonej domowej przestrzeni (przynajmniej jeśli chodzi o podłogę) wędruje do przedpokoju.

W końcu to właśnie tam ściągamy buty i odzienie wierzchnie i niestety to również tam woda z kurtek i nieczystości z butów kapią na podłogę, powodując na niej mało estetyczne ślady.

Szczególnie trudno zachować czystość tego miejsca w okresie jesienno-zimowym, gdy ulewne deszcze i śnieg płatają nam figla również w domowym zaciszu. Kto kiedykolwiek walczył z plamami po roztopionym na podłodze śniegu, ten wie, o czym mowa.

Mycie podłogi 2.jpg
Fot. Canva/Olga Stock

Jak skutecznie myć podłogę?

Mimo wszelkich przeciwności losu mycie podłogi może być skuteczne. Wystarczy, że użyjemy domowych sposobów. Jeśli do 5 litrów gorącej wody dolejecie 1 szklankę octu, stworzycie domowy płyn do podłóg, który będzie nawet bardziej skuteczny od sklepowej chemii.

Co prawda nie będzie on pachniał tak samo ładnie, ale kto zabroni nam dodać do preparatu kilku kropel olejków eterycznych? Zawsze możemy zmieszać pokrojone cytrusy w słoiku i zalać je octem. Po 3 tygodniach preparatu tego możecie użyć do czyszczenia podłóg. Piękny zapach i świetne czyszczenie gwarantowane.

Zaufajcie sile ziół

Mycie podłogi można przeprowadzić również za pomocą wyciągu ziołowego. Wystarczy wrzucić do wiadra z mopem kilka suszonych liści laurowych i zalać całość wrzątkiem. Po upływie kilku minut wyjmijcie listki i umyjcie tak przygotowanym naparem podłogę.

Wywar z liści laurowych nie tylko rewelacyjnie czyści podłogę, ale ma również działanie antybakteryjne. Doskonale usuwa plamy z tłuszczu, a także zabija większość zarazków.

Trzeba przyznać, że to jeden z najtańszych i najbardziej skutecznych domowych środków do mycia podłóg, który przygotujecie dosłownie w kilka minut. Gorąco polecamy wypróbować go w praktyce.

Mycie podłogi 3.jpg
Fot. Canva/Casarsa, Getty Images Signature

ZOBACZ TAKŻE: