Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Połącz z wodą i zrób oprysk. Skutecznie pozbędziesz się ćmy bukszpanowej
Kamil Świętek
Kamil Świętek 28.05.2024 14:56

Połącz z wodą i zrób oprysk. Skutecznie pozbędziesz się ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa
Fot. Shutter/MaCross-Photography, Canva/Edda Dupree

Ćma bukszpanowa to trudny do wytępienia szkodnik ogrodowy. Wielu ogrodników ma z nią niebagatelny problem, a tymczasem wystarczy zastosować kilka domowych oprysków, aby na długi czas o nich zapomnieć.

Czy wiecie jak pozbyć się ćmy bukszpanowej z ogrodu? Jeśli nie to koniecznie zapoznajcie się z naszymi patentami. Dzięki nim wasze rośliny będą bezpieczne.

Charakterystyka ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa to niewielki, wyjątkowo żarłoczny szkodnik, który przez swój charakterystyczny wygląd jest dosyć rozpoznawalny. Dorosłe osobniki osiągają do 4 cm długości rozpiętości skrzydeł, więc są stosunkowo łatwo zauważalne.

Ich fioletowy połysk skrzydeł jest łatwy do zauważenia na spodnich stronach liści. Zdecydowanie groźniejsze są jednak larwy ćmy bukszpanowej.

Te są znacznie mniejsze od dorosłych osobników, a ich zielonkawa barwa zlewa się z liśćmi. Ich obecność w ogrodzie zauważycie jednak bez trudu po podgryzionych liściach roślin.

Oprysk 2.jpg
Fot. Canva/Roel_Meijer, Getty Images

Objawy żerowania ćmy bukszpanowe

Poza podgryzionymi liśćmi na obecność ćmy bukszpanowej w ogrodzie wskazuje przędza, która okala gałęzie roślin. Zobaczycie ją bez trudu. Przypomina ona pajęcze sieci o nietypowych kształtach.

Warto wiedzieć, jak pozbyć się ćmy bukszpanowej, nie tylko ze względu na fakt, że zaburzają one estetykę ogrodu. Żerowanie tego szkodnika może prowadzić do brunatnienia i zasychania liści, a nawet całych roślin.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej?

Ćmy bukszpanowa jest najbardziej aktywna od wiosny do jesieni w okresie od kwietnia do września. Na szczęście wiemy jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowymi sposobami. Wystarczy nam do tego ocet i woda.

Składniki mieszkamy w proporcji 1:10 i dodajemy do mieszanki kilka kropek płynu do mycia naczyń, aby ten dłużej utrzymywał się na roślinach. Alternatywnie możecie również wykorzystać do tego celu wodę i sodę oczyszczoną w proporcji 1 łyżka stołowa sody na 1 litr wody.

Jeśli macie pod ręką szare myło, również nie wahajcie się go zastosować. 100 g mydła rozpuszczone w 5 litrach wody, to tani, skuteczny patent na oprysk przeciwko mszycom. Z tą domową chemię insekty nie mają szans.

Oprysk 3.jpg
Fot. Canva/andhal, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10