Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Połóż w ogrodzie i na parapecie. Tego osy nie znoszą
Kamil Świętek
Kamil Świętek 04.05.2024 11:47

Połóż w ogrodzie i na parapecie. Tego osy nie znoszą

Osa
Fot. Canva/Tilen Josar, Getty Images

Osy to insekty, z którymi nie chcielibyśmy mieć do czynienia. Ich użądlenia bywają bolesne, a dla alergików stają się naprawdę niebezpieczne.

Czy jednak istnieje sposób, aby pozbyć się os z ogrodu i domu? Oczywiście, że tak. Z pomocą przychodzi domowe rozwiązanie, które na pewno macie pod ręką. Koniecznie zapoznajcie się z naszymi propozycjami i cieszcie się latem bez os.

Aranżacja ogrodu kluczem do sukcesu

Jeśli chcecie cieszyć się ogrodem bez os, warto zastosować kilka rozwiązań w ogrodzie, które mogą wam w tym pomóc. Przede wszystkim należy posadzić w nim rośliny, których osy nie tolerują.

Okazuje się, że owady te nie znoszą zapachu kopru włoskiego, czy czosnku. Na rabatach kwiatowych warto posadzić bratki, które również odstraszają osy.

Jeśli uprawiacie zioła, zainteresujcie się: bazylią, melisą cytrynową, lawendą, szałwią, czy tymiankiem, a żadna osa nie zbliży się do waszego ogrodu.

Osy 2.jpg
Fot. Canva/wpoeschl, pixabay

Ciesz się spacerem bez os

Wychodząc na spacer, również nie musicie rezygnować ze swojego komfortu. Wystarczy, że zastosujecie olejki eteryczne, które odstraszają osy, aby mieć pewność, że owady nie będą się do was zbliżać.

Polecamy użycie niewielkiej ilości olejku z drzewa herbacianego albo olejku goździkowego. Zaaplikowany bezpośrednio na skórę lub użyty w formie mgiełki stanowi barierę nie do przejścia dla wielu owadów.

Osy nie są kawoszami

Jeśli nie wyobrażacie sobie rozpoczęcia dnia bez „małej czarnej”, zapewne w ogóle nie macie problemów z osami w domu. Okazuje się, że osy nie tolerują zapachu palonej kawy, podobnie jak i „aromatu” octu.

Możecie również położyć na parapecie pestki dyni lub skórkę ogórka. Zawarta w nich kukurbitacyna, odpowiadająca za ich gorzki smak skutecznie odstraszy osy.

Jeśli jesteście fanami kadzidełek, w ciepłe letnie wieczory polecamy użyć cytrusowych olejków. Intensywny aromat skórki z pomarańczy, czy cytryny to kolejny sposób na odstraszenie insektów, a trzeba przyznać, że zapach ten jest znacznie mniej uciążliwy, niż ciężki „aromat” octu.

Osy 3.jpg
Fot. Canva/jorge-imstock, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: