Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Polskie skorpiony chowają się w domach. Nie masz się jednak czego bać
Paulina Korzec
Paulina Korzec 13.05.2024 19:08

Polskie skorpiony chowają się w domach. Nie masz się jednak czego bać

Skorpion
Fot. Canva Pro/Henrik_L

Niewielu z nas wie, że przypominające skorpiony zwierzęta żyją w Polsce. Te budzące lęk stworzenia kojarzą się z bardziej egzotycznymi kierunkami, ale w naszym kraju również możemy je spotkać. I to we własnym domu!

Mowa o pseudoskorpionach, które choć wyglądają groźnie, w rzeczywistości nie tylko nie stwarzają niebezpieczeństwa dla człowieka, a wręcz mogą się okazać bardzo pożyteczne.

Zaleszczotki, czyli pseudoskorpiony

Polska nazwa na łacińskie pseudoscorpiones to zaleszczotki. Gatunek ten do złudzenia przypomina skorpiony i tak jak one wywodzi się z rodziny pajęczaków. Posiada także charakterystyczne dla tych tropikalnych stworzeń szczypce.

Na tym podobieństwa zaleszczotek do skorpionów się nie kończą. Polskie pseudoskorpiony również wyposażone są w jad, jednak nie jest on tak groźny jak u ich egzotycznych krewnych, a same zaleszczotki także są mniejsze od swoich kuzynów i na ogół osiągają długość kilku milimetrów.

Paraliżująca trucizna, którą dysponują, może być jednak śmiercionośna dla naturalnych wrogów polskich skorpionów. Czym dokładnie żywią się zaleszczotki i gdzie można je spotkać?

Skorpion
Fot. Canva/cosmln

Pseudoskorpiony występują w Polsce

Zaleszczotki bytują w zróżnicowanym środowisku, może to być las, ale także… dom. Często występują w ściółce leśnej i pod kamieniami, gdzie żywią się chrząszczami, mrówkami oraz muchówkami. Gustują także w pluskwach i pchłach.

Dobre stosunki utrzymują natomiast z pszczołami, które chętnie udostępniają im swoje ule. Polują tam na owady, które szkodzą pszczołom. Gąsienice barciaka i dręcz pszczeli - bo o tych szkodnikach mowa - działają chorobotwórczo i zakłócają pracę zapylaczy, dlatego żywiące się nimi pseudoskorpiony są mile widziane przez pszczelarzy.

Pożyteczne polskie skorpiony

Na tym jednak pożyteczne działanie polskich skorpionów się nie kończy. Zaleszczotki chętnie zamieszkują bowiem także stare księgozbiory, gdzie żywią się owadami niszczącymi papier. Może się więc zdarzyć, że natkniemy się na pseudoskorpiona w bibliotece, na półce z książkami, a nawet w domowym biurku.

Okazuje się zatem, że nie taki (polski) skorpion straszny, jak go malują. Zaleszczotki stanowią ważny element ekosystemu i są pożytecznymi stworzeniami, których nie musimy się obawiać. Nie róbmy im więc krzywdy, pamiętając o tym, że mają ważne zadania do wykonania.

Zobacz także: