Przed wykopaniem selera, zwróć uwagę na jego liście. Inaczej zbiory będą marne
Seler to bardzo popularne warzywo uprawiane niemalże w każdym przydomowym ogrodzie. Obecnie ogrodnicy w całej Polsce już zacierają ręce, gdyż wielkimi krokami zbliża się moment na jego wykopanie.
Wiedza o tym, kiedy wykopać seler jest niezmiernie ważna. To dzięki niej seler będzie można przechować przez całą zimę i cieszyć się jego smakiem przez wiele miesięcy. Czy wiecie, kiedy powinniście wykopać seler?
Dlaczego seler jest tak popularny w Polsce?
Dlaczego seler zdobył sympatię Polaków i stał się jednym z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowych ogrodach? Cóż, jest to warzywo bardzo zdrowe. Zawiera między innymi witaminy: A, B1, B2, B6, PP, E, C oraz liczne aminokwasy.
To właśnie dlatego seler jest tak ceniony przez ogrodników. Poza tym, czy coś dorówna jego smakowi? Jego charakterystyczny smak i aromat doskonale uzupełnia surówki, zupy, czy dressingi.
Od tego, jak zdrowy będzie seler, zależy nie tylko forma jego uprawy. Kluczowe znaczenie ma okres jego wykopania. Seler nie jest odporny na mróz, chociaż poradzi sobie z temperaturą wynoszącą nawet -5 stopni Celsjusza.
Kiedy należy wykopać seler?
Czy istnieje idealny okres na wykopanie selera? Okazuje się, że tak, a ten zbliża się do nas wielkimi krokami. Idealną porą na wykopanie selera jest przełom października i listopada.
Należy jednak skrupulatnie monitorować jego rozwój. Jeśli zauważymy charakterystyczną zmianę zabarwienia liści selera, oznacza to, że jest on gotowy do zbioru. Warzywo z pewnością będzie wtedy duże, kuliste, a miąższ będzie pozbawiony wolnych przestrzeni.
Jeśli wykopiemy seler za wcześnie, wówczas może on nie zawiązać swoich korzeni, przez co będzie miękki, pusty w środki i zwyczajnie niesmaczny. Dla rozeznania, jeśli sadziliście seler w połowie maja, musicie go zebrać w drugiej połowie października.
Jak przechowywać seler?
Własne uprawy mają jedną fundamentalną wadę. Otrzymujemy na raz sporą ilość surowca, której nie sposób przejeść, ani przetworzyć. Na szczęście seler dobrze znosi przechowywanie.
Seler, jak każde warzywo korzeniowe, powinien być przechowywany w pomieszczeniu o dużej wilgotności i temperaturze między 1-4 stopni Celsjusza. Idealnie do tego celu nadają się nieogrzewane piwnice.
Tu drobna uwaga – seler nie może przemarznąć ani zawilgnąć. Miejcie to na uwadze i nie układajcie go bezpośrednio na podłodze w piwnicy.
Zobacz także:
- Jeden trik i seler pięknie urośnie. Pani ogrodnik zdradziła sposób na obfite plony
- Trik ogrodników na seler wielkości dyni. Warzywo będzie przepotężne
- Lasy Państwowe ostrzegają przed jednym z największych owadów w Polsce. Wyrządza olbrzymie szkody w ogrodzie