DomekIOgrodek.pl
przedziorki-1-1610728008

pxhere.com/ autor nieznany (CC0 Domena publiczna)

Jedno warzywo sprawi, że pozbędziesz się szkodnika swoich roślin.

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Przędziorki to niewielkie stworzenia, które mają fatalny wpływ na twoje rośliny. Powodują ich żółknięcie i opadanie, nie oszczędzają roślin ogrodowych, domowych czy warzyw. Na szczęście istnieje produkt, który bezpiecznie i skutecznie pomoże wam poradzić sobie z tym problemem. Chodzi o czosnek! W tym artykule tłumaczymy, jak go zastosować.

Nasze rośliny są narażone na różne choroby i szkodniki, które sprawiają, że marnieją w oczach. Niestety jest to nieuniknione - musimy być więc dobrze przygotowani na pomoc naszej zieleni.

Na szczęście istnieje wiele domowych, prostych i tanich sposobów, aby uratować rośliny przed chorobami i szkodnikami. Dzisiaj zajmiemy się zwalczaniem jednego z gatunków roztoczy - przędziorka.

Przędziorki - po czym poznać, że zaatakowały nasze rośliny?

Przędziorek chmielowiec to roztocze o malutkim, w części przezroczystym ciałku w odcieniu żółtym lub pomarańczowym. Te szkodniki żerują aż na 180 gatunkach roślin! Wysysają z nich sok, wytwarzając charakterystyczną pajęczynkę, która ma je chronić.

Pojawienie się na naszych roślinach przędziorków bardzo łatwo zauważyć. Pierwszy charakterystyczny objaw to zmiana wyglądu liści. Pojawiają się na nich jasne plamy, które z czasem stają się coraz większe. Powoduje to ich blednięcie, zasychanie i opadanie.

Dodatkowo, na spodniej stronie liści, pąkach i pędach, możemy zauważyć pojawienie się gęsto utkanej pajęczyny. Wtedy nie ma wątpliwości - nasza roślina została zaatakowana przez przędziorki i musimy działać szybko.

Przędziorki - pozbądź się ich dzięki zastosowaniu... czosnku

Czosnek jest znakomitym narzędziem w walce z przędziorkami. Dzięki zawartym w tym warzywie związkom siarki, gleba pod rośliną zostanie znakomicie zdezynfekowana, a bakterie i grzyby usunięte. Czosnek genialnie wzmocni naszą zieleń. Pozbędziemy się nie tylko przędziorków, ale także mszyc i tarczników.

Jak przygotować taki wyciąg? Przygotuj pięć ząbków czosnku i 1 litr chłodnej wody. Czosnek należy rozetrzeć, a następnie zalać wodą i odstawić na 15-20 minut.

Po tym czasie powstałą miksturę należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1. Następnie przelej płyn do wygodnej butelki i spryskaj nim roślinę zaatakowaną przez szkodniki. Po mniej więcej trzech tygodniach powtórz czynność. Ważne, aby wyciąg przygotowywać zawsze na świeżo - zachowuje on swoje właściwości jedynie przez kilkanaście godzin!

Pamiętaj, że aby zapobiegać atakom przędziorków, należy często wietrzyć mieszkanie, regularnie zraszać zieleń wodą i nie przesadzać ze stosowaniem nawozów. Ich nadmiar może sprawić, że rośliny znacznie się osłabią, a to przyciąga szkodniki i inne choroby.

Źródło: kobieta.onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek

  • Ulga dla właścicieli domów, możecie zapłacić niższy podatek

  • Genialny trik ze skórką od banana. Działa na rośliny

  • Znalazła w swoim ogrodzie coś niesamowitego. Trudno uwierzyć

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Araukaria. Świetnie sprawdzi się na balkonie, będzie też ozdobą ogrodu

Czytaj więcej >

Ogród

Jak uprawiać kurkumę w domu? Poznaj najlepszy sposób

Czytaj więcej >

Ogród

Prosty sposób na całoroczne kwitnienie Anturium

Czytaj więcej >

Ogród

Kwiaty doniczkowe, których lepiej nie trzymać w sypialni

Czytaj więcej >

Ogród

Co musisz wiedzieć o monsterze? Ta roślina może być niebezpieczna

Czytaj więcej >
sianie roślin w lutym

Ogród

Jakie rośliny warto wysiać już w lutym? Ogród odwdzięczy się pięknym wyglądem

Czytaj więcej >