Przez lata traktowałem go jak odpad. Popiół okazał się niezbędny w ogrodzie

Czyż to nie wspaniała wiadomość, że natura daje nam tyle różnorodnych rozwiązań, że korzystanie z rozwiązań syntetycznych bywa ignorancją bogactwa przyrody? Spokojnie, ja też przez lata korzystałem z syntetycznych nawozów i chemicznych środków do ochrony roślin, aż nie zdradzono mi, jak wykorzystać popiół w ogrodzie. To zrewolucjonizowało moje podejście do pielęgnacji ogrodu.
Popiół w ogrodzie – poznaj jego charakterystykę
Popiół to według wielu niechciany odpad wszelkich ognisk, grilli, czy palenia w piecu węglem lub drzewem. Tymczasem, czy naprawdę musi tak być? Zastanawialiście się kiedyś, jakie tak naprawdę właściwości ma odpad, który ląduje w koszu? Ja tak i dzisiaj podzielę się z Wami moją wiedzą.
Ustalmy jedno – popiół nie jest odpadem. W szczególności nie ten, pochodzący z węgla drzewnego, bądź zwykłego, suchego drewna, którym palimy w kominku. Produkt powstały w wyniku spalania drewna wciąż jest pełnowartościowy. Powiem nawet więcej – jest bardziej użyteczny w ogrodzie niż przed spaleniem.
Dlaczego warto wykorzystać popiół w ogrodzie? Przede wszystkim posiada on wiele składników odżywczych, takich jak potas (około 10%), a zatem jest wspaniałym uzupełnieniem wszelkich nawozów potasowych. Jego sypka konsystencja sprawia, że można wykorzystać go także jako nawóz. Jesteście ciekawi, gdzie jeszcze można wykorzystać popiół w ogrodzie? Spieszę z wyjaśnieniem.
Produktem z kuchni pozbędziesz się czarnej plamistości róż. Działa lepiej niż droga chemia Panele podłogowe oślepią czystością. 1 środek działa, jak marzeniePopiół w ogrodzie – jak go wykorzystać?
Jak wspomniałem, popiół można wykorzystać do wzbogacenia kompostu. Tak też jest w istocie. Od lat wysypuję go na pryzmę, dzięki czemu przyspieszam proces rozkładu szczątków roślinnych. Popiół w ogrodzie wykorzystuję także do posypania chodnika w zimę. Tak tępy i bezpieczny nie będzie nawet po użyciu specjalistycznej chemii.
Przejdźmy jednak bezpośrednio do wykorzystania tego produktu w ogrodzie. Popiół w ogrodzie można wykorzystać do ochrony wrażliwych roślin. Wystarczy grubym popiołem zmieszanym z korą, obsypać rośliny wrażliwe na mróz (na przykład paprocie). Dzięki temu roślina otoczona kopczykiem przetrwa pierwsze przymrozki.
Popiół w ogrodzie to także naturalna obrona przed ślimakami. Wystarczy tylko posypać nim siemię wokół roślin atrakcyjnych dla ślimaków i gotowe. Ślimaki nie będą w stanie przedrzeć się przez pyliste podłoże, dzięki czemu Twoje rośliny będą bezpieczne.

Popiół w ogrodzie – środki ostrożności
Możecie mi nie wierzyć, ale nie próbujcie tego powtarzać. Kiedyś wykorzystałem w ogrodzie popiół z węgla… Tak, dobrze myślicie – zniszczyłem swoje rośliny. Najlepsze efekty osiągałem, stosując popiół z drewna, dlatego też zalecam wyłącznie wykorzystywanie tego rodzaju popiołu.
Drodzy Czytelnicy, czy wiedzieliście, jak można zastosować popiół w ogrodzie? Wypróbujcie te patenty koniecznie. Będziecie zaskoczeni efektami.













