Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Przygotuj grzejniki na zimę. Zrób to już teraz, inaczej zmarzniesz
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.09.2023 13:12

Przygotuj grzejniki na zimę. Zrób to już teraz, inaczej zmarzniesz

Jak przygotować grzejnik na zimę?
Shutter/Robert Petrovic

Chociaż aż nie chce się w to wierzyć, wielkimi krokami zbliża się zima. Sezon grzewczy rusza już za parę miesięcy. Warto przed tym okresem odpowiednio zadbać o swoje mieszkania. Czy wiecie, jak zrobić to poprawnie?

Jak przygotować grzejnik na zimę? To pytanie, które co roku zadaje sobie wiele właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań. W tym artykule przedstawimy Wam, w jaki sposób zrobić to poprawnie.

Jak przygotować grzejnik na zimę?

Zanim zaczniemy stricte od tego, jak przygotować grzejnik na zimę, warto zastanowić się nad tym, czy nasze mieszkania są przygotowane na tę porę roku. Aby grzejnik mógł prawidłowo odprowadzać ciepło, powinien on nie być niczym zasłonięty.

Warto rozpocząć pracę nad przygotowaniem grzejników na zimę od posprzątania mieszkania. Jeśli na Waszych grzejnikach zalega kurz, uniesie się on w powietrze wraz z pierwszym rozpaleniem w piecu. Czy naprawdę chcecie to wdychać?

Wiele osób decyduje się także na małe odświeżenie pokoju latem. Sprawdźcie, czy w pogoni za trendami nie zastawiliście kaloryfera na przykład zabudowanym biurkiem. Pozwólcie kaloryferowi na oddawanie ciepła na całej jego powierzchni, a Wasze mieszkanie szybciej się nagrzeje.

Jak przygotować grzejnik na zimę samodzielnie.jpg
Canva/Etadly, pixabay

Sprawdź, czy Twój grzejnik jest szczelny

Jeśli wyczyściliście już grzejnik z wierzchu, sprawdźcie, czy nie ma na nim uszkodzeń. Każdy uszczerbek lakieru należy zabezpieczyć specjalistycznym lakierem w sztyfcie bądź w sprayu. Niezabezpieczone uszkodzenia mogą prowadzić do szybszego korodowania grzejnika.

Przy okazji zwróćcie uwagę, czy z grzejnika nie wycieka woda. Następnie odpowietrzcie grzejnik. Lepiej zrobić to profilaktycznie końcem lata, niż dowiedzieć się zapowietrzonym grzejniku w środku mroźnej zimy.

Niektóre grzejniki mają opcję automatycznego odpowietrzania. Wyposażone są w nie jednak nowe urządzenia grzewcze. Starsze grzejniki należy odpowietrzyć ręcznie. Wystarczy do tego użyć śrubokrętu i wiaderka.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Po poluzowaniu zaworu wystarczy poczekać chwilę, aż do wiaderka zacznie wyciekać woda. Jest to znak, że całe powietrze uleciało. Pamiętajcie, aby dobrze dokręcić potem zawór. 

Niektóre instalacje starszego typu, wymagają dolania wody do całej instalacji. Warto sprawdzić, czy poziom wody jest odpowiedni przed rozpoczęciem się zimy.

Drodzy Czytelnicy, jak widzicie, patent na to, jak przygotować grzejnik na zimę jest stosunkowo prosty. Realizując poszczególne kroki opisane w tym artykule, macie pewność, ze Wasze grzejniki będą dobrze przygotowane do zimy.

Jesienią i zimą nasze rośliny wymagają szczególnej pielęgnacji. Przykładem jest zamiokulkas i kalatea, które nie przetrwają chłodnej pory roku, jeśli o nie nie zadbamy.

Jak przygotować grzejnik na zimę poprawnie.jpg
Canva/Guillem de Balanzo, Getty Images