Przypalone palniki będą błyszczeć czystością. Ten trik jest hitem
Każdemu z nas podczas gotowania, zdarzyła się pozornie niegroźna wpadka, w postaci zabrudzenia palnika. Trochę niezbyt przyjemnego zapachu, nutka irytacji z racji zmarnowanej części sosu i można wracać do gotowania, czyż nie?
Zabrudzenie kuchenki to jednak dopiero początek problemu – palniki te trzeba przecież wyczyścić. Jeśli kiedykolwiek mieliście problem podczas czyszczenia palników, wiecie, jak uporczywym brudem potrafi być przypalony tłuszcz. Specjalnie dla was przygotowaliśmy trik, który rozwiąże tę kuchenną zmorę raz na zawsze.
Ten problem zna każdy miłośnik kulinariów
Lubicie gotować? Nie wiem jak wy, ale ja bardzo. Zauważyłem nawet pewną prawidłowość – im większą radość sprawia nam gotowanie, tym większy smutek czujemy podczas sprzątania.
Zdradzę wam, że podczas radosnego buszowania w kuchni, często wykorzystuję wiele naczyń i niestety mam potem mnóstwo sprzątania. Dotyczy to również kuchenki, gdyż dosłownie na palcach jednej ręki policzę, ile razy w roku zdarzy mi się zrobić obiad bez ochlapania palników sosem.
Powiecie, że jestem niezdarą, ale ja nazywam to „wirem pracy”. W sumie dzięki swojej kuchennej manierze znalazłem sposób na szybkie czyszczenie palników. Notoryczne brudzenie kuchenki uczyniło mnie mistrza jej czyszczenia.
Czyszczenie palników nie musi być trudne
Kto powiedział, że czyszczenie palników musi wiązać się ze żmudnym szorowaniem i stosowaniem żrącej chemii? Szczerze powiedziawszy, gdybym stosował drogie, chemiczne środki z marketów, przy moim gapiostwie, pewnie dawno poszedłbym z torbami.
Jak czyszczę swoją kuchenkę? Zwykle mieszaniną octu z wodą w proporcji 3:1. Całość podgrzewam w mikrofalówce, namaczam w roztworze gąbkę i nanoszę go na kuchenkę. Po ostygnięciu wystarczy przetrzeć płytę ściereczką i gotowe. Czyszczenie palników staje się prościzną.
Tak usuniesz każdy brud bez szkodliwej chemii
Jeśli jednak brud nie chce odpuścić, czyszczenie palników przeprowadzam sodą oczyszczoną. Wystarczy rozpuścić ją w ciepłej wodzie i namoczyć w niej poszczególne metalowe elementy kuchenki. Już po kilkunastu minutach środek ten rozpuści brud i usunie rdzę. Wystarczy tylko opłukać czyszczone palniki pod wodą, wytrzeć je go sucha i gotowe.
Do czyszczenia palników dobrze sprawdzi się również amoniak. Tutaj postępujemy tak samo, jak z sodą oczyszczoną. Metalowe elementy wkładamy do plastikowego naczynia z wodą i dodajemy do niego 2 łyżeczki amoniaku. Całość przykrywamy albo szczelnie zamykamy w woreczku i zostawiamy na noc na balkonie. Pozostało tylko przepłukać palniki wodą i cieszyć się idealnie czystymi palnikami.
Warto zaznaczyć, że czyszczenie palników to bardzo ważny element użytkowania kuchenki. Nie chodzi tutaj o estetykę urządzenia, a nasze bezpieczeństwo. Brud stopniowo powoduje coraz słabszą przepustowość dyszy palnika, co powoduje efekt „słabego płomienia” i zwiększa ryzyko awarii urządzenia.
ZOBACZ TAKŻE:
- Wetrzyj w kran i wypoleruj. Zacieki i smugi więcej się nie pojawią
- Natarł prysznic papierem do pieczenia. Nie mógł uwierzyć co stało się sekundy później
- Sanepid pilnie ostrzega, nie kupuj ich w Carrefour, Allegro i E.Leclerc. Warto przejrzeć szafki