Ptaki w ogrodzie - jak je zwabić?
Istnieje sporo zwierząt, które mają zbawienny wpływ na nasz ogród. Są to m.in. jeże (pisaliśmy o nich tutaj ), pająki czy biedronki. Twoimi małymi pomocnikami mogą być również ptaki! Warto więc pomyśleć o zaproszeniu ich do swojego ogrodu.
Ptaki w ogrodzie - jak mogą ci pomóc?
Gdy szkodniki zaczynają dobierać się do naszych upraw, zwykle sięgamy po chemiczne środki ochrony zieleni . Niestety, często są to preparaty szkodliwe dla naszego zdrowia i mają negatywny wpływ na środowisko. Poza tym, jeśli stosujemy ja często, szkodliwe owady uodparniają się na ich działanie .
Warto więc pomyśleć o naturalnych sposobach na rozwiązanie tego problemu. Pomogą nam w tym pożyteczne ptaki, które chętnie zrobią sobie ucztę z uciążliwych szkodników . Oczywiście, te latające stworzenia potrafią nam także nieco zaszkodzić, ponieważ zajadają się czereśniami lub wiśniami z drzewek owocowych. Naszym zdaniem jednak łatwiej jest okryć drzewa przeznaczoną do ochrony przed ptakami siatką, niż stosować nadmiar chemii i ciągle martwić się o nasze rośliny atakowane przez owady.
Ptaki w ogrodzie - które są pożyteczne?
Korzyści płynące z obecności latających zwierząt są niezwykłe. Otóż malutka sikorka bogatka jest w stanie zjeść równowartość swojej wagi, co daje nawet do 200 owadów dziennie ! Warto zadbać, aby w okresie lęgowym ten gatunek zamieszkał w naszym ogrodzie. Przez 2-3 tygodnie taka ptasia rodzinka jest w stanie zjeść około 30 kilogramów owadów!
Inne pożyteczne ptaki to wróble (najbardziej żarłoczne od kwietnia do sierpnia), a także szpaki - nie przepadamy za nimi, ponieważ podjadają nam owoce, ale pamiętajmy, że żywią się także ślimakami, larwami i, co ważne, włochatymi gąsienicami . To o tyle istotne, że reszta ptaków za nimi nie przepada. Inne pomocne gatunki to rudziki, jerzyki zwyczajne, jaskółki dymówki, kowaliki (wydobywają larwy nawet spod kory drzewnej) czy muchołówki . Pamiętajmy też o pleszkac h, które zjadają ilość owadów odpowiadającą dwukrotności ich masy.
Jak zwabić ptaki do ogrodu?
Zadbajmy o budki lęgowe - dzięki temu ptaki zostaną z nami na dłużej. Powinniśmy przymocować je na dużej wysokości i nad otworem wejściowym przytwierdzić daszek , który ochroni naszych skrzydlatych przyjaciół przed kotami i srokami. Zdecyduj się na taką budkę, którą będziemy mogli łatwo wyczyścić jesienią. Pamiętajmy o odpowiedniej wielkości otworu wejściowego - im większy ptak, tym większa powinna być dziura .
Jeśli ptaki wyczują, że nasz ogród jest dla nich bezpieczny, to chętnie się w nim osiedlą. Jak o to zadbać? Posadź w swoim ogrodzie cierniste drzewa i krzewy , np. śliwa tarnina, dzika różna, głóg czy berberys. Stanowią one dobre schronienie, w którym latające stworzenia mogą ukryć się przez swoimi wrogami. Pamiętajmy też o roślinach, którymi ptaki będą żywić się w chłodnych okresach. Są to jabłoń ozdobna, aronia, czarny bez, ligustr czy jarząb .
Oczywistą sprawą jest też odpowiednie pożywienie. W sklepach możemy zakupić specjalne, zdrowe i naturalne mieszanki nasion dla ptaków . Przyda się również specjalne poidełko ze świeżą wodą.
Źródło: zielonyogrodek.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:
-
Ania Bardowska z „Rolnik szuka żony” pochwaliła się projektem łazienki
-
Poczta Polska ściga dłużników. Większość Polaków nie płaci domowej opłaty