jeż w ogrodzie
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/jwvein
Weronika Dadok - 17 Stycznia 2021

Jeże mają zbawienny wpływ na twój ogród

Zwykle jesienią te małe zwierzątka szukają sobie schronienia. Możesz im pomóc, a odwdzięczą się tym samym. Mowa tu oczywiście o jeżach - pamiętaj, gdy znajdziesz je w swoim ogrodzie, powinieneś im pomóc. W tym artykule podpowiemy jak to zrobić, aby dwie strony mogły z tego skorzystać.

Jeże często podczas poszukiwań schronienia wybierają sady lub ogrody. Te piękne stworzenia, nie są szkodliwe, a nawet są pożyteczne dla naszego ogrodu.

Jeśli znajdziesz je na swoim podwórku - możesz, a nawet powinieneś im pomóc.

Najczęściej wybierane miejsca przez jeże

Jeże wybierają najczęściej miejsca, w których nie jest zbyt wilgotno i można się bezpiecznie schować. Gęste krzaki, niepryskane chemią, są dla nich najbardziej atrakcyjne.

Jeśli więc zauważysz to zwierzątko w swoim ogrodzie - nie pryskaj roślin. Może się to okazać dla niego śmiertelne, szczególnie dla młodych okazów.

Kwiat, który ma 100 milionów lat. Niebywałe odkrycie, pamiętają go jeszcze dinozauryKwiat, który ma 100 milionów lat. Niebywałe odkrycie, pamiętają go jeszcze dinozauryCzytaj dalej

Co możesz zrobić, aby zatrzymać jeża w ogrodzie?

Najchętniej jeżyk zamieszka w usypanej z liści górce - jeśli więc zostawisz mu taką kryjówkę, bardzo chętnie z niej skorzysta.

Dla tego zwierzątka najlepszym miejscem jest to, które jest najmniej używane. W obszarze, gdzie stoi kompost, można ustawić mu kilka gałęzi, dzięki temu będzie mieć względy spokój.

Chętnie również skorzysta z ogródka w okolicy stawu, będzie mógł szukać w jego obszarze jedzenia - dżdżownic, czy innych owadów.

Jeż i jego zbawienny wpływ na rośliny

Jeże tępią szkodniki, więc są idealnymi lokatorami w naszym ogrodzie. Lubują się między innymi w chrząszczach, czy innych owadach. Pomoże także w zwalczeniu ślimaków.

Nie pogardzi także małej wielkości padliną - myszkami, czy ptaszkami.

Nie możemy zapomnieć, że jeże są pod ochroną, więc nie możesz zabrać go do domu. Nie są agresywne, więc nie musisz się obawiać z ich strony ataku. Gdy się boją, zwijają się w kulkę, są pokryte licznymi kolcami, więc dotykanie ich może być wątpliwą czynnością.

Źródło: o2.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News