Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Pukają do drzwi. Sprawdzają czy płacisz abonament RTV
Martyna Pałka
Martyna Pałka 02.03.2024 08:17

Pukają do drzwi. Sprawdzają czy płacisz abonament RTV

Sprawdzają czy płacisz abonament RTV
canva/Proxima Studio, canva/Ihar Leichonak

Polacy bardzo często uchylają się od konieczności płacenia za abonament RTV. Nic więc dziwnego, że kontrolerzy z Poczty Polskiej mają pełne ręce roboty. Kontrole przeprowadzane są w całym kraju.

Teraz ujawniono, ile wyniosły kary pieniężne, jakie wyegzekwowano na początku tego roku. Wśród nich padł prawdziwy rekord.

Polacy uchylają się od płacenia za abonament RTV

Każdy Polak, który posiada w domu lub firmie telewizor albo radio ma obowiązek opłacania abonamentu RTV. Niestety, bardzo wiele osób skrupulatnie unika tych kosztów, ponieważ w zeszłym roku jego kwota wynosiła nawet 294,90 złotych.

Teraz jednak Poczta Polska postanowiła skontrolować, kto korzysta z telewizora lub radia i nie płaci za to należnego abonamentu. I chociaż wiele osób jest odgórnie zwolnionych z tego obowiązku, w naszym kraju wciąż jest mnóstwo osób, które świadomie zdecydowały się na rezygnację z umieszczania tej kwoty. 

W związku z tym kontrolerzy muszą teraz przydzielić im odpowiednie kary finansowe, których kwoty są zaskakująco wysokie.

Sprawdzają czy płacisz abonament RTV.jpg
canva/Baona
Przeszukaj szuflady. Jeśli go masz, dużo zyskasz Zapraw w niej nasiona przed wysiewem. Obfite zbiory gwarantowane

Poczta Polska wręcza kary za nieopłacanie abonamentu RTV

Jak informują nas pracownicy Poczty Polskiej, za nieopłacanie abonamentu RTV przysługują kara finansowa. Kontrolerzy zdradzili również, że istnieje kilka sposobów na opłacenie tego rachunku, dlatego też tłumaczenia o niewiedzy na te temat mogą nie uratować nas od mandatu.

- Nieuiszczone zaległości z tytułu abonamentu RTV można egzekwować: z rachunku bankowego, z innych wierzytelności, ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z wynagrodzenia za pracę lub pobrać należność bezpośrednio u zobowiązanego - powiedziała w rozmowie z Gońcem Małgorzata Sychała-Szuszczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu
 

Na razie ujawniono dane na temat czterech województw, w których dokonano kontroli. Izby Skarbowe z Poznania, Warszawy, Krakowa i Katowic ujawniły, ilu Polaków zostało ukaranych i jak wysokie są ustalone kary finansowe. Jak udało się ustalić, w Wielkopolsce IAS rozpoczął aż 12 852 tytułów.

- W 2023 r. z tytułu zaległości w opłacaniu abonamentu RTV wielkopolskie urzędy skarbowe wyegzekwowały łączną kwotę 1 627 874,92 złotych - powiedziała Małgorzata Sychała-Suszczyńska.

Rekordzista musi zapłacić ponad 100 tysięcy za niepłacenie abonamentu RTV

Kwoty, jakie kontrolerzy ściągnęli od osób niepłacących abonamentu RTV, naprawdę mogą zaskakiwać.  Na Śląsku łączna suma wszystkich kar finansowych ma sięgać nawet 42 milionów złotych. Można również wyodrębnić kilka poszczególnych osób, które otrzymały szczególnie dotkliwą karę za unikania płacenia abonamentu RTV.

Rekord w tym zakresie należy do mieszkańca województwa śląskiego, który za unikanie obowiązku opłaty tego rachunku dla swojej firmy będzie musiał teraz zapłacić ponad 100 tysięcy złotych.

Trudno określić, jakie było największe pojedyncze zajęcie. Natomiast jeżeli chodzi o podmiot z najwyższym zadłużeniem z tytułu zaległego abonamentu RTV, to w naszym województwie jest to spółka z otwartymi tytułami wykonawczymi “abonamentowymi” na łączną kwotę ok. 100 000 zł zaległości głównej i ok. 42 000 zł odsetek (wg stanu na koniec 2023 r.) - powiedział w rozmowie z Gońcem przedstawiciel IAS Katowice.

Sprawdzają czy płacisz abonament RTV.jpg
canva/Proxima Studio

Zobacz także: