Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Nawet 29 tys. zł może zasilić domowy budżet. Komu się należy?
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 26.02.2024 18:08

Nawet 29 tys. zł może zasilić domowy budżet. Komu się należy?

pieniądze
Canva / MarekUsz, Getty Images

Zabezpieczenie starości jest bardzo ważne. Wiele osób naprawdę wcześnie zaczyna myśleć o tym, jak zapewnić sobie spokojną starość. Jeśli Twój bliski gromadził środki w OFE, możesz otrzymać je po jego śmierci.

Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że środki odłożone w ramach II filaru emerytalnego podlegają dziedziczeniu. To oznacza, że po śmierci osoby bliskiej można się o nie starać. Sprawdź, jak to zrobić.

Czy emeryturę można odziedziczyć?

Zabezpieczenie starości jest niezwykle ważne. Właśnie w tym celu powstały trzy filary systemu emerytalnego, na które składają się pieniądze z ZUS (pierwszy filar), OFE (drugi filar) oraz instytucji (trzeci filar), w których dobrowolnie gromadzimy środki na starość.

Środki zgromadzone w ZUS nie podlegają dziedziczeniu. To oznacza, że po śmierci nie przysługują naszym bliskim. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku drugiego filaru, czyli OFE.

W przypadku pieniędzy, które zostały zgromadzone w OFE, mogą zostać one przekazane wskazanej osobie lub zostać wciągnięte do masy spadkowej. Jak starać się o środki po zmarłym małżonku?

pieniądze
Canva / Pavel Danilyuk, Pexels

Sprawdź, ile zmarły zgromadził środków w OFE

Pieniądze w ramach drugiego filaru emerytalnego podlegają dziedziczeniu. To oznacza, że możemy starać się o środki po zmarłym mężu lub żonie. Kwota, którą otrzymamy, zależy między innymi od tego, jak długo nasz partner lub partnerka wpłacali środki do OFE.

Na początku musimy dowiedzieć się, jaka kwota została przez osobę bliską zgromadzona. W tym celu najlepiej wysłać zapytanie do ZUS. Do zapytania należy dołączyć akt zgonu bliskiej osoby.

Jeśli chcemy odzyskać pieniądze z OFE, musimy pamiętać o tym, że wniosek o przyznanie środków należy złożyć w funduszu, jeśli osoba bliska zmarła, zanim przeszła na emeryturę. W innym wypadku należy zgłosić się do ZUS. Jakie dokumenty będą potrzebne?

Jak otrzymać pieniądze po zmarłym z OFE?

Szacuje się, że średnio na kontach zmarłych może znajdować się nawet 29 tys. zł. Właśnie dlatego warto starać się o środki, które zgromadzili nasi bliscy. Pieniądze powinny zostać przekazane spadkobiercom do 3 miesięcy. Jeśli złożymy wniosek, powinny zostać przekazane na nasze konto.

Jeśli chcesz otrzymać środki po zmarłym bliskim, musisz złożyć wniosek. Należy do niego dołączyć następujące dokumenty:

  • skrócony odpis aktu zgonu osoby ubezpieczonej,
  • skrócony odpis aktu małżeństwa,
  • dokument potwierdzający tożsamość.
pieniądze
Canva / Ihar Leichonak

Zobacz także: