Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Wsyp do doniczki i zraszaj. Paprotka odzyska wigor po zimie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 29.02.2024 18:07

Wsyp do doniczki i zraszaj. Paprotka odzyska wigor po zimie

paprotka
canva/Oksana Drobuton

Często po zimie stan naszych paprotek nie jest najlepszy. Wszystkiemu winne jest ciepłe i suche powietrze, które negatywnie wpływa na stan i wygląd roślin. Czy możemy ją jeszcze uratować?

Suche i osypujące się liście paprotki sprawiają, że roślina wygląda nieatrakcyjnie. Wiele osób decyduje się jej pozbyć, jednak to nie jedyne rozwiązanie. Sprawdź, jak uratować paprotkę po zimie.

Paprotka po zimie jest w opłakanym stanie

Paprotki są jednymi z ciekawszych roślin doniczkowych. Mogą stać na parapetach, ale cudownie prezentują się też w doniczkach wiszących. Niestety w zimie często ich stan się pogarsza.

Za zły stan paprotek w chłodniejszych miesiącach odpowiadają grzejniki. W tym czasie powietrze jest suche, a to niekorzystnie wpływ na niektóre rośliny doniczkowe. Szczególnie odczuwają to właśnie paprotki.

Największym problemem po zimie są usychające i sypiące się liście rośliny. W takiej sytuacji zaczynamy tracić nadzieję. Mimo to możemy jeszcze odratować paprotkę. Musimy o nią odpowiednio zadbać.

paprotka
Canva / Africa Images

Jak zadbać o paprotkę po zimie?

W pierwszej kolejności musimy usunąć uschnięte i sypiące się liście. Dzięki temu paprotka skoncentruje się na nowych liściach i wzroście. Kolejnym krokiem będzie zapewnienie odpowiedniej ilości słońca.

Po zimie możemy też zastosować nawóz, który sprawi, że paprotka szybciej zacznie odzyskiwać wcześniejszy wygląd. Poza tym w doniczce możemy rozsypać sól Epson, która wesprze roślinę po chłodniejszych miesiącach. Warto też przygotować preparat, którym będziemy pryskać paprotkę.

Spryskaj tym paprotkę po zimie

Paprotka szybciej wróci do siebie, jeśli przygotujemy odpowiedni oprysk. Musimy połączyć 1 litr wody z 2 łyżkami soli Epson. Całość mieszamy i przelewamy do buteleczki z atomizerem.

Preparat stosujemy raz w miesiącu. Należy nim spryskać liście rośliny, które powoli będą wracały do siebie. Ten zabieg sprawi też, że paprotka szybko zacznie wypuszczać nowe pędy i niedługo znów będzie cieszyć nas swoimi bujnymi liśćmi.

paprotka
Canva / Africa Images

Zobacz także: