Rakotwórcza roślina w Polsce. Rozrasta się błyskawicznie
Na co dzień napotykamy różne gatunki roślin. W ogrodach, podczas spaceru na łące czy w lesie, a nawet w drodze do pracy możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że niektóre z nich są szkodliwe, a wręcz niebezpieczne.
Konwalia, tojad, blekot, wilcza jagoda, a nawet pospolita tuja - o toksycznym działaniu niektórych gatunków nie mamy nawet pojęcia. Przykładem dziko rosnącej rośliny, której działanie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, jest starzec jakubek.
Niepozorny kwiat może być bardzo groźny
Ze starcem jakubkiem z pewnością każdy z nas miał już do czynienia. Nie da się go przeoczyć - to roślina z rodziny astrowatych osiągająca nawet ponad metr wysokości i posiadająca charakterystyczne kobierce żółtych kwiatków.
Można go spotkać praktycznie w każdym zbiorowisku roślinności - na przydrożne łące, na polanie w lesie, na polu, a nawet w miejskim parku. Lepiej na niego uważać.
Chociaż w dawnych czasach starzec jakubek traktowany był jako roślina lecznicza, dzisiaj jego toksyczne działanie zostało udowodnione naukowo i paradoksalnie obejmuje dokładnie te same obszary i układy, na które niegdyś go stosowano.
Silnie toksyczny starzec jakubek
Z reguły starzec jakubek kwitnie późnym latem, ale przyspieszona wegetacja w tym roku sprawiła, że już można na niego trafić. Trzeba jednak bardzo uważać, bo jest to roślina silnie trująca. Jak dokładnie działa na organizm?
Niegdyś starca jakubka stosowano do leczenia schorzeń wątroby i nowotworów, ale badania naukowe udowodniły, że roślina nie tylko nie przeciwdziała tym chorobom, ale wręcz je powoduje! Wszystko to z powodu zawartych w niej alkaloidów pirolizydynowych.
Starzec jakubek groźny dla ludzi i zwierząt
Wspomniane toksyny mogą uszkodzić wątrobę, a w dodatku działają mutagennie i kancerogennie, doprowadzając do rozwoju nowotworów. Nawet niewielki dawki rośliny przyjmowane cyklicznie grożą zatruciem, marskością wątroby, a nawet zgonem. Nie należy spożywać surowych kwiatów, ani naparów, nalewek czy olejków przygotowywanych na ich bazie.
Starzec jakubek stwarza także poważne zagrożenie dla zwierząt. Szczególnie należy uważać na krowy i konie pasące się na łąkach i polach, a także na psy i koty, których zdrowiu i życiu zagraża już niewielka dawka toksyn zawartych w tej roślinie.
Zobacz także:
- Zostań w domu i zamknij okna. Płonie hala targowa
- Można spotkać je w ogrodzie. Likwiduje uporczywe owady
- Jak pozbyć się moli odzieżowych? Zawiń w folię i włóż do szafy