Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Regularnie podlewam nim rozsadę papryki. Zbiory są ogromne
Paulina Korzec
Paulina Korzec 28.04.2024 09:58

Regularnie podlewam nim rozsadę papryki. Zbiory są ogromne

Papryka
Fot. YouTube/infouprawa

Papryka należy do najchętniej uprawianych warzyw w polskich ogródkach i szklarniach. Wystarczy kilka sprawdzonych sposobów, by cieszyć się obfitym zbiorami tych pysznych warzyw.

Papryka dostępna jest w wielu rozmaitych odmianach, ale bez względu na rodzaj zawsze świetnie smakuje i jest bardzo zdrowa. Warto ją wyhodować samodzielnie. Jak to zrobić?

Jak uprawiać paprykę?

Papryka kocha słońce i ciepło, dlatego najlepiej uprawiać ją nie w odkrytym gruncie, a w donicach, przygotowując rozsadę, a na późniejszym etapie umieszczając w szklarni. Od czego zacząć?

Nasiona papryki wybranej odmiany - doskonale w naszych warunkach sprawdzi się np. Roberta F1 lub Marta Polka - umieszczamy w spulchnionej, żyznej glebie. Podłoże warto dodatkowo wzbogacić kompostem.

Rozsada będzie dobrze czuła się w ciepłych pomieszczeniach, ponieważ papryka najlepiej rośnie w temperaturze powyżej 20 stopni. W takich warunkach nasionka zaczną kiełkować już po ok. dwóch tygodniach.

Sadzonki papryki
Fot. Canva/Husna Milatina

 

 

Pielęgnacja rozsady

Oprócz słońca i wysokiej temperatury papryka potrzebuje także oczywiście regularnego podlewania, które z czasem warto jednak ograniczać, a dodatkowo wietrzyć pomieszczenie - te zabiegi zahartują sadzonki przed przeniesieniem do gruntu.

Papryki sadzimy na stanowiskach słonecznych, najlepiej pod osłonami - w szklarni lub w tunelu. Sadząc paprykę, pamiętajmy o zmianowaniu, czyli zachowaniu odpowiedniej kolejności warzyw uprawianych w danym miejscu, a także o uprawie współrzędnej, czyli posadzeniu papryki w sąsiedztwie sprzyjających jej roślin, takich jak cebula i czosnek.

Aby sadzonki papryki dobrze przyjęły się na nowym miejscu, zdrowo rosły i obficie obrodziły, potrzebują regularnych “dostaw” składników odżywczych w formie nawozu.

Jaki nawóz do papryki? Po tej odżywce zbiory są ogromne

Skuteczną odżywkę do papryki przygotujemy w domu. Pomoże nam w tym wspomniana wcześniej cebula, z którą papryka wyjątkowo się “lubi”. Cebule obieramy i pozyskane w ten sposób łupiny gotujemy przez kilka minut w litrze wody.

Następnie wywar przecedzamy i mieszamy z ok. 4 łyżkami popiołu drzewnego. Popiół to doskonały nawóz, który uzyskamy ze spalania naturalnego drzewa w kominku lub grillu.

Gotowy nawóz do papryki wykorzystujemy do podlewania sadzonek już na etapie przygotowywania rozsady. Zabieg ten przeprowadzamy raz na dwa tygodnie.

papryka.jpg
Fot. Canva/classeclaes

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z profilu infouprawa na YouTube

Zobacz także:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10