Toksyczne rośliny
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Victoria_Borodinova
Weronika Dadok - 15 Lutego 2021

Toksyczne rośliny, które mogą zaszkodzić dziecku

Zwykle wychodzimy z założenia, że rośliny w naszych czterech kątach to samo zdrowie. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu dziecka. Szczególnie gdy trafią w małe rączki lub do ust. Lepiej wiedzieć, co może zniszczyć zdrowie małemu odkrywcy.

Orchidee, palmy, paprotki i kaktusy w domowym zaciszu wyglądają przepięknie. Ich obecność w domu jest nieoceniona. To naturalna ozdoba, ale także filtr, który oczyszcza powietrze z toksyn i smogu.

W otoczeniu roślin mieszka się znacznie przyjemniej. Każdy miłośnik roślin na pewno to potwierdzi. Zanim jednak będziemy w posiadaniu sporej kolekcji kwiatów, warto zwrócić uwagę na to, czy nie są one toksyczne.

Mogą stanowić spore zagrożenie dla małych dzieci, które pragną dotykać niemalże wszystkiego, eksplorując nowy i jakże interesujący świat.

Toksyczne rośliny, których nie powinno być w pokoju dziecka

Każdą z roślin, które są trujące, należy oczywiście trzymać poza zasięgiem maluchów. W znacznej części rośliny te powodują niewielkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, istnieje niestety całkiem spora część roślin o szczególnie intensywnym działaniu trującym.

Dziki zdewastowały cały ogródekDziki zdewastowały cały ogródekCzytaj dalej

Do najniebezpieczniejszych zaliczamy kaktusa ołówkowego. Choć jego wygląd jest bardzo atrakcyjny, sok może być trucizną, a sam kontakt ze skórą powoduje reakcję przypominającą poparzenie słoneczne.

W trosce o bezpieczeństwo lepiej unikać odmian wiciomleczy (na przykład gwiazda betlejemska). Pomińmy także przetrzymywanie w swoich czterech ścianach z dziećmi roślin z rodziny obrazowatych - ozdobny filodendron, monstera lub antrium. Niebezpieczne będą także gatunki amarylkowatych - tulipany, narcyzy, czy amarylisy. Silnie trujące są także: oleander, fikus, skrzydłokwiat, alokazja i dracena.

Rośliny odpowiednie do pokoju dziecka

Gdy chcemy posiadać ładne rośliny i przy okazji zapewnić dziecku bezpieczeństwo, idealnie sprawdzą się paprocie. Skutecznie pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza i pięknie się prezentują.

W pokoju u malucha dobrze będzie umieścić także calathea beauty star. Wygląda cudownie i jest zupełnie nietoksyczna. Sprawdzi się także chamedora wytworna i nolina.

Powyższe rośliny będą bezpieczne dla każdego małego miłośnika roślinności.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News