Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rośliny kwitnące nawet w styczniu. Zimą też możesz mieć kolorowy ogród
Adam Moskal
Adam Moskal 13.01.2023 11:55

Rośliny kwitnące nawet w styczniu. Zimą też możesz mieć kolorowy ogród

Zimowy ogród
canva/Mario Pantusa, Getty Images

Zima większości nie kojarzy się z bujnie rosnącym i kwitnącym ogrodem. Mimo wszystko istnieją gatunki roślin, które nie tylko rozpoczynają wegetacje w miesiącach zimowych, lecz także pokrywają się kwiatami. Niżej zdradzamy więcej informacji na ich temat.

Od jakiegoś czasu zima w Polsce nie jest tak biała, jak niektórzy by sobie tego życzyli. Zmiany klimatu sprawiają, że coraz częściej ta pora roku przypomina bardziej jesień. Jeśli jednak Twój ogród przykryty jest śnieżnym puchem, nie musisz czekać do wiosny na kolorowe kwiaty.

Rośliny kwitnące zimą

Rośliny ogrodowe, które kwitną zimą, rozkwitają bardzo nagle, praktycznie z dnia na dzień. Z reguły ich kwiaty nie są zbyt duże, jednak wyróżniają się na tle szarości czy białego śniegu. Co więcej, niektóre z nich wydzielają nawet zapach, co daje wyjątkowy efekt podczas zimowych spacerów po ogrodzie.

Miano najbardziej znanej rośliny kwitnącej zimą należy do ciemiernika, zwanego potocznie różą Bożego Narodzenia. Pierwsze kwiaty mogą pojawiać się na nim nawet w grudniu, a najpóźniej podziwiać je można jeszcze w maju.

Ciemiernik
Wikimedia Commons/Archenzo/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Drugim w zestawieniu jest wrzosiec. To rodzaj niewielkich, gęstych krzewinek o wysokości około 30 cm, z zimozielonymi liśćmi. W sprzyjających warunkach atmosferycznych kwiaty na nich mogą pojawiać się w grudniu, jeszcze przed rozpuszczeniem śniegu.

Wrzosiec
canva/sansa55, Getty Images

Najpiękniejsza roślina zimowa

Według naszej redakcji, do najpiękniejszych roślin kwitnących zimą, należy zimokwiat wczesny, często mylony z forsycją. Różni go od niej jednak znacznie wcześniejsze kwitnięcie, na przełomie stycznia i lutego.

Zimokwiat wczesny
canva/Michel VIARD, Getty Images

Walczącą o to samo miejsce co zimokwiat jest także kalina wonna, której soczyste i duże różowe kwiaty niezwykle pięknie pachną. W czasie jesieni liście kaliny przebarwiają się na czerwono-brązowy kolor, co nadaje im dodatkowych walorów estetycznych.

Kalina wonna
canva/AL-Travelpicture, Getty Images

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek: