Rośliny doniczkowe zwalczają toksyny
pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/Ylanite Koppens
Weronika Dadok - 13 Stycznia 2021

Rośliny pokojowe znakomicie oczyszczają powietrze

Rośliny domowe pięknie wyglądają, ale oprócz tego mają jeszcze poważniejsze zadania. Coraz więcej badań potwierdza, iż mają one zbawienny wpływ na jakość powietrza.

W naszych czterech kątach mogą znajdować się substancje, które są niewidoczne dla naszych oczu, jednak bardzo szkodliwe. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska informuje, że w pomieszczeniach, a zwłaszcza w biurach może być aż 900 różnych szkodliwych związków.

Czyhają na nas między innymi takie substancje, jak formaldehyd, ksylen, toluen, benzen, trójchloroetylen, etylen i alkohole.

Ich obecność głównie determinują elementy wykończenia wnętrz, farby, lakiery, sprzęt biurowy oraz drukarki. To, czego nie jesteśmy w stanie dojrzeć w otaczającej nas przestrzeni, jest dla nas bardzo szkodliwe.

Takie substancje mogą powodować wiele nieprzyjemności takich jak bóle głowy, znużenie czy problemy z oddychaniem. Nie są to jednak wszystkie skutki przebywania w toksycznym otoczeniu.

Pani Marta znalazła w ogrodzie coś niesamowitego, „Zrobiłam sensację na pół wsi”, wygląda zatrważającoPani Marta znalazła w ogrodzie coś niesamowitego, „Zrobiłam sensację na pół wsi”, wygląda zatrważającoCzytaj dalej

Rośliny pokojowe na ratunek

Z pomocą przychodzą wtedy niesamowite rośliny, które pomogą oczyścić powietrze.

Dr Piotr Czuchaj z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przedstawił ich dobroczynne działanie w codziennym życiu:

  • Zmniejszają występowanie bólów głowy,
  • Zmniejszają występowanie chorób gardła
  • Poprawiają samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach.
  • Zwiększają wilgotność powietrza, transpirowana przez rośliny para może zawierać substancje (fitoncydy), które wyciszają rozwój drobnoustrojów w powietrzu

Te wszystkie powody zachęcają do stworzenia idealnej i zielonej przestrzeni, która dzięki roślinom będzie wolna od szkodliwych substancji.

Do najbardziej skutecznych roślin w tej dziedzinie zaliczamy paproć. Warto zatem zdecydować się na jej posiadanie i opiekę nad tą rośliną, korzyści są naprawdę ogromne.

Źródło: agroprofil.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News