Rosną w Twoim ogrodzie? To znak, że gleba jest jałowa i będzie dawać małe plony
Czasem nasz ogród z pozoru wygląda na piękny i zdrowy, ale kiedy chcemy zasadzić nowe rośliny, one w ogóle się nie przyjmują. Z drugiej strony wciąż wyrastają kolejne, które uznajemy za chwasty. To rośliny wskaźnikowe, które dadzą nam znać, czego brakuje w naszym ogrodzie.
Czym są rośliny wskaźnikowe?
Rośliny wskaźnikowe to rośliny, których obecność lub stan wskazuje na konkretne warunki środowiskowe, lub cechy gleby. Są one używane w ekologii i botanice jako narzędzia diagnostyczne do oceny jakości środowiska lub identyfikacji specyficznych warunków glebowych. Natomiast w ogrodzie mogą dać nam sygnał, że coś może być nie tak.
Niektóre rośliny wskaźnikowe mogą sygnalizować obecność zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie lub substancje chemiczne, w wodzie lub glebie. Jeśli roślina wskaźnikowa jest obecna lub rośnie w określonym obszarze, może to wskazywać na obecność tych substancji.
W ogrodzie rośliny wskaźnikowe mogą świadczyć o tym, że ziemia w danym miejscu jest jałowa i dlatego sadzonki nie chcą rosnąć. Czasem rośliny wskaźnikowe będą mówić nam, jakie jest pH gleby w danym miejscu, poziom wilgotności ziemi, a nawet drenaż.
Te rośliny rosną na glebach jałowych i pozbawionych wartości odżywczych
Jest wiele roślin, które rosną w bardzo trudnych i niekorzystnych warunkach. To właśnie one wskażą Ci, że gleba jest wyjałowiona i uboga w niezbędne pierwiastki. Należą do nich:
- mniszek lekarski
- krwawnik pospolity
- babka wąskolistna
- ambrozja
- dziewanna
- koniczyna polna
Rośliny wskaźnikowe mogą być również wskaźnikiem tego, czy w danym miejscu mamy wilgotną glebę. W wilgotnej ziemi świetnie rośnie skrzyp, trzcina, krwawnice pospolite, przetaczniki bobrowniczki i sitowie leśne .
Co ciekawe rośliny wskaźnikowe mogą dać nam znać, czy w danym miejscu mamy glebę próchniczą . O glebie próchniczej świadczyć będą konwalijki dwulistne oraz marzanki wonne.
Rośliny wskaźnikowe zdradzą odczyn gleby
Rośliny wskaźnikowe mogą poinformować nas o tym, jaki odczyn ma gleba w danym miejscu. W miejscach o odczynie lekko kwaśnym może rosnąć koniczyna polna, skrzyp i fiołek trójbarwny. Natomiast w glebie zasadowej wilczomlecze, tobołki polne i pokrzywa. O glebie obojętnej poinformują nas taszniki pospolite czy przetaczniki polne.
Rośliny wskaźnikowe dadzą nam znać, kiedy w glebie jest wystarczająco lub za mało składników odżywczych. W glebie bogatej w azot zaczynają rosnąć pokrzywy, komosy, cykorie, gwiazdnice, podagryczniki i serdeczniki. Natomiast jeśli azotu jest niewiele, dadzą nam o tym znać fiołki, wrzosy i konieczny białe.
Poza tym rośliny wskaźnikowe poinformują nas, czy gleba jest bogata w wapń. W glebie, w której nie brakuje wapnia, dobrze rosną osty zwisłe, gorczyca polna, podbiał pospolity czy szałwia łąkowa. Natomiast jeśli brakuje w ziemi wapnia, możemy zaobserwować chabry bławatki, pięciorniki, rumianek polny oraz fiołki polne.