Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Wlej do doniczek. Działa na ziemiórki lepiej niż żółty lep
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 27.02.2024 18:56

Wlej do doniczek. Działa na ziemiórki lepiej niż żółty lep

ziemiórki
YouTube/ogród na co dzień, canva/Milshot

Szkodniki roślin doniczkowych to prawdziwe utrapienie, a zwalczanie ich często jest wyzwaniem. Niektóre środki mogą zaszkodzić naszym kwiatom. Jak skutecznie wypędzić ziemiórki?

Są jednymi z częściej pojawiających się szkodników. Podgryzają korzenie roślin doniczkowych, które zaczynają marnieć. Na szczęście jest jeden prosty sposób, żeby skutecznie pozbyć się ziemiórek. Nie musisz już sięgać po lep.

Skąd biorą się ziemiórki?

Te nieduże owady często mylone są z muszkami owocówkami. W naszym domu mogą pojawić się wraz z nowymi roślinami. Ziemiórki same w sobie nie stanowią zagrożenia dla roślin, najbardziej niebezpieczne są ich larwy.

Szkodniki żywią się materią ograniczoną w doniczkach roślin. Kiedy zaczyna jej brakować, larwy mogą zacząć podgryzać korzenie roślin. W domowych warunkach panują idealne warunki do rozwoju tych szkodników.

Jeśli chcemy uniknąć plagi ziemiórek, najlepiej nowe rośliny przesadzać od razu po przyniesieniu do domu. Jednak co możemy zrobić, kiedy szkodniki zaatakowały nasze roślin? Jest na to jeden prosty sposób.

ziemiórki
Canva / cottonbro studio, Pexels

Jak pozbyć się ziemiórek?

Do walki z ziemiórkami często stosujemy lep. To rozwiązanie pozwala złapać muszki, jednak w ten sposób nie zwalczamy larw, które nadal żerują na naszych roślinach. Przeciwko szkodnikom warto zastosować inny preparat.

Jeśli zauważysz w doniczce ziemiórki, biegnij do sklepu po herbatę rumiankową. Ten niepozorny napar skutecznie pomoże pozbyć się szkodników. Napar musi być naprawdę mocny. Dopiero wtedy zadziała. Jak wypędzić ziemiórki stosując rumianek?

Jak stosować rumianek na ziemiórki?

Przeciwko ziemiórkom najlepiej sprawdzi się intensywny napar. W tym celu musimy w 500 ml gorącej wody zaparzyć 10 torebek herbaty rumiankowej. Kiedy napar wystygnie, podlewamy nim rośliny.

Pierwsze efekty możemy zobaczyć już kolejnego dnia. Jednak jednorazowe podlanie roślin rumiankiem nie wystarczy. Zabieg należy powtórzyć od 3 do 4 razy w ciągu 2 tygodni. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ziemiórki już nie wrócą.

ziemiórki.jpg
canva/Huy Phan z Pexels

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „ogród na co dzień” na YouTube.

Zobacz także: