Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Jak rozmnożyć sansewierię z liścia? Kluczowa jest technika cięcia
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 20.02.2024 08:24

Jak rozmnożyć sansewierię z liścia? Kluczowa jest technika cięcia

jak rozmnożyć sansewierię z liścia?
YouTube/Great Gardening, canva/pixelshot

Sansewieria jest niezwykle zjawiskową rośliną doniczkową. Niezależnie od odmiany, zdobi nasze wnętrza pięknymi liśćmi w różnych odcieniach zieleni. Sansewieria jest także naturalnym filtrem i oczyszczaczem powietrza, warto więc mieć ją w sypialni.

Nie musisz kupować nowych sadzonek. W prosty sposób przygotujesz je samodzielnie. Jak rozmnożyć sansewierię z liścia? Kluczowa jest technika, wtedy szybko wypuści korzenie, a młoda roślina będzie zdrowa i silna.

Podlewanie i nawożenie sansewierii. O tym musisz pamiętać

Sansewieria nie jest wymagającą rośliną. Szybko zmarnieje jednak, gdy będzie regularnie przelewana. Niezależnie od gatunku, sansewierię podlewaj zimą raz na 3-4 tygodnie. Latem wystarczy podlać ją co 8-10 dni.

Ziemia do sansewierii powinna być lekka i przepuszczalna. Najlepiej sprawdzi się mieszanka chipsów kokosowych, keramzytu, perlitu i wysokiej jakości torfu. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn pH. Sansewierię warto więc regularnie zasilać fusami z kawy.

Fusy zakwaszają ziemię i są bogatym źródłem azotu, fosforu i potasu, których sansewieria potrzebuje do wzrostu. Potas i fosfor dodatkowo wzmacniają system korzeniowy i sprawiają, że roślina jest bardziej odporna na choroby.

Sansewierię możesz rozmnożyć na dwa sposoby: z kłącza i liścia. Osobiście polecam drugi, jest prosty, a szczepki za każdym razem się przyjmują. Kluczowa jest jednak odpowiednia technika. Jak rozmnożyć sansewierię z liścia?

jak rozmnożyć sansewierię z liścia.jpg
canva/Valerii Honcharuk

Liście należy ciąć w odpowiedni sposób

Jak rozmnożyć sansewierię z liścia? Na początku przygotuj ostre nożyczki i koniecznie je zdezynfekuj, by zapobiec chorobom rośliny. Odetnij dłuższy liść od rośliny matecznej. Liść potnij na mniejsze kawałki, każdy powinien mieć około 5-7 cm długości.

W każdym kawałku liścia zrób cięcie przypominające listerę „V”. Cięcie koniecznie zrób zgodnie z biegunowością, tzn. w dolnej części liścia zgodnie z kierunkiem wzrostu. Jeśli przetniesz bok liścia, nie ukorzeni się.

Cięcie w „v-kę” jest kluczowe. Dzięki niemu roślina ma zdecydowanie więcej miejsca na puszczenie nowych korzeni, a nowe korzenie szybciej rosną.

jak rozmnożyć sansewierię z liścia.jpg
YouTube/Ogród Agnes

Jak moczyć przygotowane liście sansewierii?

Liście włóż do niewielkiego pojemnika z wodą, cięciem do dołu. Woda powinna być przegotowana i mieć temperaturę pokojową. Do wody warto dodać również pół kapsułki węgla aktywnego. Węgiel zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów, które przyczyniają się do gnicia.

Do wody możesz dodać także pół łyżeczki miodu naturalnego. Miód to naturalny ukorzeniacz. Liście odstaw, by puściły korzenie. Gdy się pojawią, przełóż je do doniczki z ziemią przepuszczalną. Dodaj także keramzyt i spryskaj wodą. Zobaczysz, że sadzonki pięknie się rozrosną.

jak rozmnożyć sansewierię z liścia.jpg
canva/pixelshot

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Great Gardening” na YouTube

Zobacz także: