Jak chronić czereśnie przed szpakami?
Masz na działce czereśnie? Już niedługo przyjdzie pora na ochronę drzewek przed żarłocznymi szpakami. Jeśli tego nie zrobisz, to o soczystych i słodkich owocach będziesz mógł zapomnieć. Walka ze szpakami zwykle jest trudna i wymaga sporo pracy i czasu.
Jest jednak na to pewien sposób. Ten ogrodnik zrewolucjonizował uprawę czereśni. Samodzielnie stworzył straszak, którego szpaki bardzo się boją. Nie wlatują już nawet na jego działkę.
Ochroń owoce przed szpakami
Czereśnie są przepysznymi owocami, które możemy zbierać od końca maja do początku sierpnia. Każdy, kto ma drzewo na swojej działce doskonale wie, że mimo intensywnego kwitnienia i owocowania, czereśni może być mało. Wszystko przez szpaki.
Jak chronić czereśnie przed tymi żarłocznymi ptakami? Niektórzy zawieszają na drzewach specjalne siatki, inni rozwieszają kawałki folii lub stare płyty CD, które działają jak straszak. Niestety nie na długo.
Na rewelacyjny pomysł wpadł pewien ogrodnik, który publikuje swoje materiały na kanale YouTube. Ogrodnik znany pod nazwą krzysta zmechanizował straszak. Efekty jego pracy robią ogromne wrażenie!
Pomysłowy mechanizm na szpaki można zrobić samodzielnie
Mechanizm został zbudowany z silniczka i ramienia wycieraczek samochodowych. Na końcu wycieraczki ogrodnik zamontował maskotkę lisa, a pod spodem worek foliowy, który pełni dodatkową formę straszaka.
Tak przygotowane urządzenie włącza się automatycznie co 150 sekund i przez 7 sekund trzęsie się mocno, co skutecznie odstrasza ptaki. Mechanizm podłączony jest do prądu. Ogrodnik w szopie przy drzewie zamontował również zegar, dzięki któremu straszak włącza się w regularnych odstępach czasu.
Straszak z liska działał jednak do pewnego momentu. Ogrodnik i na to znalazł sposób
Szpaki są trudnymi przeciwnikami. To bardzo mądre ptaki, które po czasie zauważyły, że szamoczący się lisek w koronie czereśni to wyłącznie atrapa. Ogrodnik musiał więc zmodyfikować swój straszak. Ty razem szpaki na dobre uciekły do sąsiada.
Zamiast maskotki, ogrodnik zastosował maskę potwora oraz niewielką beczkę. Mechanizm jest taki sam, jak w przypadku lisa, a więc załącza się regularnie. Maska uderza o beczkę i hałas ten skutecznie wypłoszył szpaki z działki.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „krzysta” na YouTube
Zobacz także:
- Zapraw w niej nasiona przed wysiewem. Obfite zbiory gwarantowane
- Tak się robi roztwór na wzmocnienie pomidorów i truskawek
- Wiosną robię 1 rzecz. Fasolkę mam wcześniej, niż na straganach