Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Rozsyp i przykryj ręcznikiem. Okap wyczyścisz bez szorowania
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.05.2024 15:38

Rozsyp i przykryj ręcznikiem. Okap wyczyścisz bez szorowania

Czyszczenie okapu
Fot. Shutter/HenadziPechan

Okap to zdecydowanie najmniej wdzięczne do czyszczenia kuchenne urządzenie. Wielu z nas czyści je tylko z zewnątrz, zapominając o tym, że przez tygodnie wciągania pary z gotowanych przez nas potraw, wnętrze urządzenia też wymaga konserwacji.

Czy wiecie, jak wyczyścić okap? Dzięki naszym patentom pozbędziecie się z niego nawet wyjątkowo tłustych i trudnych do usunięcia plam. Spokojnie, nawet gdy nie czyściliście go przez tygodnie, razem damy sobie z tym radę.

Dlaczego należy czyścić okap regularnie?

Zapytajcie znajomych albo przy następnej domówce po prostu zerknijcie na okapy w domu Waszych bliskich. Założymy się, że w wielu domach znajdziecie dosłownie „usmolone” siatki w okapie.

Wiele osób po prostu nie wie, jak wyczyścić okap, a część użytkowników tego typu sprzętów w ogóle nie wie, że należy to robić regularnie. Dlaczego to takie ważne?

Nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie higieniczne. Zabrudzenia okapu mogą z czasem powodować nieprawidłowe działanie urządzenia. Nie wspominajmy już o samej estetyce tak „usmolonego” tłuszczem sprzętu.

Jak wyczyścić okap 2.jpg
Fot. Canva/Lex20, Getty Images

Jak wyczyścić okap domowymi sposobami?

Zapomnij o żmudnym szorowaniu. To i tak na nic się nie zda, jeśli nie czyściliście okapu regularnie. Jak wyczyścić okap domowymi sposobami? Zamiast szorowania lepiej będzie zdemontować kratkę okapu i zmoczyć zaschnięty brud wodą. Następnie całość posypujemy solą kuchenną i delikatnie pocieramy.

Nie wkładajcie w tę czynność zbyt wiele siły, aby nie uszkodzić wspomnianej kratki. Soda oczyszczona i ocet również idealnie się do tego nadadzą, możecie zastąpić nimi sól. Po posypaniu kratki sodą układamy na niej ręczniki papierowe zwilżone octem i odczekujemy pół godziny. Po tym czasie usuwamy papier i delikatnie usuwamy pozostałości brudu mokrą ściereczką.

Jak wyczyścić wielotygodniowy brud z okapu?

Jeśli jednak mamy do czynienia z zabrudzeniami wielotygodniowymi lub – co gorsza – wielomiesięcznymi, nie obędzie się bez „kąpieli” czyszczącej.

Włóżcie kratkę okapu do brytfanki i połóżcie na kratce tabletki do zmywarki. Całość zalejcie gorącą wodą tak, aby kratka była cała zakryta.

Kąpiel powinna trwać około 30 minut. Po tym czasie spłukujemy dokładnie resztkę detergentu i w razie potrzeby zmywamy reszki brudu ręcznie. Teraz wiecie już, jak wyczyścić okap domowymi sposobami. Proste, prawda? Pamiętajcie, aby po wszystkim wytrzeć kratkę do sucha przed zamontowaniem jej w urządzeniu.

ZOBACZ TAKŻE: