DomekIOgrodek.pl
rzeżucha

Wikimedia Commons/MOs810 (CC0 Domena publiczna)

Nie kupuj do domu gotowej rzeżuchy. Lepiej zasadzić samodzielnie

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Wiosna to znakomity moment na wysiewanie rzeżuchy - warto więc przemyśleć zakup nasion i hodowlę na kuchennym parapecie. W sklepach także zaczynają pojawiać się opakowania z dojrzałymi już kiełkami gotowymi do jedzenia. Przestrzegamy jednak przed kupowani

Rzeżucha chyba od zawsze kojarzy nam się z nastaniem wiosny. Gdy mrozy odpuszczają, wielu z nas zaczyna hodować ją na parapecie, dzięki czemu możemy cieszyć się pyszną i wartościową zieleniną na naszych kanapkach.

Teraz gdy wielkimi krokami nadchodzi Wielkanoc, tym bardziej powinniśmy zadbać o obecność tych kiełków na świątecznym stole. Nie ulegaj jednak gotowym produktom ze sklepu - poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Gotowa rzeżucha kupiona w sklepie może być niebezpieczna

Wielu z nas chcąc jak najszybciej dodać rzeżuchę do swoich ulubionych dań, wybiera gotową i niewinnie wyglądającą paczkę ze sklepu. Często jednak nie wiemy, że taki produkt może być bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia!

Chodzi tutaj głównie o sposób uprawy kiełków - nie znamy warunków, w jakich rosły. W ich hodowli stosuje się często specjalne chemiczne preparaty, które mają chronić przed pleśnią, jednak bywają one zawodne - ten proces i tak zachodzi.

Winne są plastikowe opakowania, w których umieszcza się rzeżuchę - bardzo łatwo zbierają one wilgoć, co powoduje, że kiełki się psują. Niestety istnieje też możliwość spożycia kiełków, które w procesie produkcji zostały skażone bakteriami e. Coli czy Salmonellą.

Dodatkowo zielenina często hodowana jest bez dostępu do światła, co powoduje, że ma znacznie mniej składników odżywczych i jej wpływ na nasze zdrowie nie jest już tak zbawienny. Poza tym cena jest duża wyższa niż koszt nasionek.

Rzeżucha najlepiej smakuje wyhodowana samodzielnie

Domowa uprawa tych kiełków jest banalnie prosta, dlatego warto zacząć jak najszybciej! Najpierw kup nasiona w supermarkecie czy sklepie ogrodniczym - wybierz te w papierowych opakowaniach, mają większą siłę kiełkowania.

Następnie wybierz odpowiedni pojemnik. Najlepiej, gdy będzie płaski i niezbyt głęboki. Wyłóż go watą czy ligniną i zadbaj o to, aby podłoże było lekko wilgotne - nie dopuść do tego, aby woda stała w naczyniu.

Teraz wysiej nasiona. Najlepiej zrobić to dość gęsto, ale tak, żeby na siebie nie nachodziły - utrudni to kiełkowanie. Potem spryskaj je wodą, co sprawi, że nie będą się przemieszczać. Całość ustaw w ciepłym i jasnym miejscu i podlewaj codziennie. Gdy rzeżucha osiągnie 4-5 cm, możesz ją spokojnie spożyć.

Jeśli zależy ci na uprawie różnych rodzajów kiełków, genialnym rozwiązaniem będzie specjalna minidoniczka przeznaczona do uprawy m.in. rzeżuchy. W ofercie Lidla możesz dostać zestaw 3 doniczek wysokiej jakości, w której kiełki urosną błyskawicznie i będą przepyszne! Kup w bardzo niskiej cenie [TUTAJ].

Źródło: haps.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Podobne artykuły

jajka

Porady domowe

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki

Czytaj więcej >
trik

Porady domowe

Wetknij zapałki do doniczki - efekty zachwycają

Czytaj więcej >
fugi

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Genialny trik

Czytaj więcej >
gołębie

Porady domowe

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Czytaj więcej >
Świeczka

Porady domowe

Genialny trik na usuwanie plam z wosku z dywanu. Wystarczy stara gazeta

Czytaj więcej >
Skrzydłokwiat

Porady domowe

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Czytaj więcej >