DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Są w Polsce od niedawna. Gdy się pojawią, zrujnują każdy ogród
Fot. Wikimedia Commons/ Jean-Jacques, CC BY-SA 3.0, Shutter/my1px

Są w Polsce od niedawna. Gdy się pojawią, zrujnują każdy ogród

6 kwietnia 2024
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

Od kilku lat ten szkodnik pojawia się w Europie. W Polsce ogrodnicy pierwszy raz zaobserwowali białego skoczka w 2020 roku. Wygląda niesamowicie, ale jest naprawdę niebezpieczny.

Na widok tego szkodnika sadownicy są pełni niepokoju. Atakuje rośliny w ogrodach, ale nie pogardzi też drzewkami owocowymi. Jak walczyć z białym skoczkiem?

Tropikalny szkodnik dotarł do Polski

Metcalfa pruinosa w Polsce znany jako biały skoczek, dotarł do Europy jakiś czas temu. W naszym kraju szkodnika zaobserwowano mniej więcej 4 lata temu. Szkodnik do tej pory obserwowany był w Meksyku, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, a także na Jamajce, Kubie oraz Bermudach.

Biały skoczek wygląda niezwykle. Dorosłe osobniki osiągają do 8 mm długości i mają 2 pary skrzydeł. Szkodniki mają brązowawy odcień, jednak ich ciało pokrywa biała i puchata substancja. Dużo bardziej interesujące są larwy .

Larwy białego skoczka mają miękkie ciała pokryte białymi, woskowatymi włóknami. Mogą one całkowicie zakrywać odwłok. Wyglądają naprawdę niespotykanie. Niestety białe szkodniki mogą wyrządzić ogromne szkody w ogrodzie.

białe szkodniki
Fot. Shutter/Nneirda

Biały skoczek niezwykle niebezpieczny

Biały skoczek szczególnie upodobał sobie iglaki . Jednak nie pogardzi też drzewami liściastymi. Pożera zdrewniałe części roślin. Uwielbia cytrusy i winorośle. Jakie rośliny w ogrodzie są narażone na atak białego szkodnika?

Uważać muszą osoby, które w ogrodzie mają brzoskwinie , morele lub jarzębinę. Poza tym biały skoczek chętnie podje jeżyny, maliny, róże oraz czarny bez. Jak chronić rośliny przed atakiem szkodników?

Jak walczyć z białym skoczkiem?

Biały skoczek atakuje różne rodzaje roślin i może przenosić się na pozostałe okazy w ogrodzie. Kiedy tylko się pojawia, musimy działać szybko. Bez środków owadobójczych się nie obejdzie.

Przeciwko szkodnikom najlepiej zastosować roztwór środka owadobójczego z adiuwantem. Musimy też uważać, żeby nie pomylić larw białego skoczka z innymi owadami w naszym ogrodzie.

Egzotyczny szkodnik pojawił się w Polsce w 2020 roku. Kiedy najchętniej atakuje? Larwy możemy zaobserwować przede wszystkim latem. Kiedy temperatura jest wyższa, musimy zacząć walkę ze szkodnikami.

białe szkodniki
Fot. Shutter/SIbangbrang Kasarung

Zobacz także:

Z jednego krzaka zbierzesz wiele skrzynek ogórków. Dzięki nawozowi cukrowemu
Zrób przed posadzeniem cebuli. Nie tknie jej żaden szkodnik
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy