DomekIOgrodek.pl
pilne

domekiogrodek.pl

Salmonella na skorupkach jajek w Biedronce, lepiej nie mieć ich w domu

10 Września 2021

Autor tekstu:

Karol Osiński

Udostępnij:

Główny Inspektorat Sanitarny wydał bardzo ważne powiadomienie, z którym powinni zapoznać się wszyscy klienci sieci sklepów Biedronka. Na jajkach z produktu „Jaja świeże L Moja Kurka” wykryto bakterie Salmonelli. Spożycie ich na surowo może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Zaleca się, by wszyscy Polacy, którzy w na przestrzeni ostatnich dni robili zakupy we wspomnianej sieciówce przejrzeli, czy skażony produkt nie znalazł się w ich lodówkach.

Bakterie Salmonelli na jajkach w Biedronce

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła pilne badania, podczas których wykryte zostały pałeczki Salmonelli Enterica na produkcie „Jaja świeże L Moja Kurka”, sprzedawanym w sieci supermarketów Biedronka.

Znalazły się one zarówno na skorupkach, jak i w treści produktu. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że bakterie Salmonelli mają zdolność do przenoszenia się na inne powierzchnie, zatem tym bardziej Polacy, którzy robili zakupy w Biedronce, powinni przejrzeć swoje produkty.

Katarzyna Dowbor - ea (2)

Metamorfoza domu uczestników „Nasz nowy dom”. Ich historia wzrusza

CZYTAJ DALEJ

Spożycie takich jajek na surowo jest szczególnie niebezpiecznie dla zdrowia. Może doprowadzić do zakażenia człowieka i zachorowania na Salmonellozę. Produkt, o którym mowa ma termin przydatności do 17.09.2021 r. Jego numer partii to: 17/09/2021 PSK 98, z kolei kod na skorupkach jaj brzmi: 3PL30211306.

Czym jest Salmonella?

Salmonellę można wyróżnić na dwie grupy: wymienione w tekście bakterie Salmonella Enterica oraz Salmonella bongori. Pierwszy z nich powoduje zakażenia u ludzi i zwierząt i został wyróżniony na 6 podgatunków, z kolei drugi rzadko wywołuje zakażenie.

Pałeczki salmonelli powodują różną chorobotwórczość serotypów. Najgroźniejsze z nich to pałeczki duru brzusznego, które są zdolne do namnażania się jedynie w organizmie człowieka i mogą wywołać dur brzuszny, czyli bardzo ciężką chorobę zakaźną.

Najczęstszymi objawami zatrucia pałeczkami Salmonelli są: wysoka gorączka, nudności, wymioty, suchy kaszel i biegunka, która w niektórych przypadkach może być krwista.

Artykuły polecane przez redakcję Domku i Ogródka

Źródło: money.pl, medicover.pl

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@domekiogrodek.pl.

Jak dobrym ogrodnikiem jesteś? Sprawdź się w quzie o terminach sadzenia roślin

Pytanie 1 z 4

Kiedy odbywają się zbiory brukwi?


Karol Osiński Autor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Aktualności

Jaworzno: Nietypowe znalezisko podczas remontu. Przedmiot trafił do muzeum

Czytaj więcej >

Aktualności

Dwa tygodnie na zgłoszenie do 38. Konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”

Czytaj więcej >

Aktualności

Podczas prac w ogrodzie znalazła granaty i pociski

Czytaj więcej >

Aktualności

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Od 1 lipca wielu z nas czeka nowy obowiązek

Czytaj więcej >
szafka

Aktualności

Kobieta kupiła używaną szafkę nocną. Zawartość ją zaskoczyła

Czytaj więcej >

Aktualności

Znaleźli w domu żmiję. Na miejsce przyjechała straż pożarna

Czytaj więcej >