Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Sanepid pilnie ostrzega. Wyrzuć je z kuchni, mogą zaszkodzić
Paulina Korzec
Paulina Korzec 19.04.2024 08:06

Sanepid pilnie ostrzega. Wyrzuć je z kuchni, mogą zaszkodzić

Action
Fot. eastnews.pl/Jakub Kaminski

Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilne ostrzeżenie dotyczące wycofania z użytku wyrobów do kontaktu z żywnością. Ostrzeżenie dotyczy produktów dostępnych w popularnych sklepach sieci Action.

GIS podał do informacji zarówno nazwę produktu, jak i numer partii oraz kod kreskowy. Jeśli ktoś zauważy u siebie te przybory kuchenne, powinien się ich natychmiast pozbyć!

Sanepid apeluje, klienci Action w szoku

Na stronie rządowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie pojawiają się komunikaty i ostrzeżenia dotyczące wycofania z rynku niektórych produktów. Warto śledzić te informacje, by być na bieżąco i błyskawicznie reagować.

Tym razem pojawiła się informacja dotycząca przyborów kuchennych, które dostępne były w sklepach sieci Action. Mowa tu o podstawowych narzędziach kuchennych wykonanych z modnego ostatnio materiału – nylonu.

Kontrola przeprowadzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazała migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych, które ze względu na działanie rakotwórcze poważnie zagrażają zdrowiu człowieka i nie mogą zostać dopuszczone do kontaktu z żywnością. Chodzi tu konkretnie o migrację substancji 4,4’ – diaminodifenylometanu.

Action
Fot. ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Pozbądź się tych wyrobów kuchennych

Na stronie rządowej www.gov.pl Główny Inspektorat Sanitarny publikuje szczegółowe informacje dotyczące niebezpiecznych dla zdrowia produktów:

Produkt: zestaw 3 sztuk narzędzi kuchennych nylonowych

Numer partii: 2023-10207

Kod kreskowy: 8720791437046

Dystrybutor: ACTION Poland Sp. z o. o. ul. Wojewódzka 10, 40-026 Katowice

W skład powyższego zestawu wchodzą podstawowe narzędzia przeznaczone do użytku w kuchni: łyżka cedzakowa, szpatułka i łopatka.

Action współpracuje z Sanepidem i ostrzega klientów

Jak czytamy na stronie rządowej, dystrybutor podjął współpracę z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i podejmuje działania w kierunku wycofania wyżej wymienionych produktów z rynku. 

Najważniejsza informacja dla konsumentów jest zaś taka, by wyrobów kuchennych wymienionych w komunikacie wydanym przez GIS nie dopuszczać do kontaktu z produktami żywnościowymi. Zakupione produkty można zwrócić do sklepu Action.

Przybory kuchenne
Fot. Canva Pro/Iulian Mihailescu's Images

Zobacz także: