Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Tak złodzieje oznaczają mieszkania do rabunku. Policja ostrzega
Paulina Korzec
Paulina Korzec 17.04.2024 14:20

Tak złodzieje oznaczają mieszkania do rabunku. Policja ostrzega

Klatka schodowa
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dbamy o nasze domy i mieszkania, przywiązujemy ogromną wagę do ich aranżacji i wyposażenia, chcemy mieszkać pięknie i komfortowo. Mieszkanie to ciepło domowego ogniska, nasz azyl i ostoja, dlatego przede wszystkim warto zadbać o jego bezpieczeństwo.

Na rynku znajdziemy cały szereg produktów, dzięki którym zabezpieczymy nasz dobytek. Alarmy, kamerki i inne rozwiązania są przydatne, ale nie zastąpią wiedzy i świadomości na temat zagrożeń, które czają się w pozornie niewinnych praktykach.

Tajny język włamywaczy

W mieszkaniach przechowujemy często cały nasz dobytek, trzymamy tam kosztowności i cenne sprzęty elektroniczne codziennego użytku. Komputery, konsole do gier, biżuteria czy gotówka to wartościowe łupy dla złodziei. Jak chronić swój majątek przed zakusami rabusiów?

Warto zacząć od wzmożonej czujności i wyrobienia w sobie pewnych nawyków, które pomogą zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem. Warto przy tym zaznaczyć, że liczba napadów rabunkowych wciąż wzrasta i dotyczy to nie tylko domów, ale też mieszkań w blokach.

Okazuje się, że złodzieje posługują się specjalnym „językiem” znaków i symboli, a także stosują pewne praktyki, które choć wyglądają niewinnie, dostarczają rabusiom cennych informacji o nieobecności domowników. Przykładem metody wykorzystywanej przez rabusiów jest pozostawianie ulotek w drzwiach.

Ulotki w drzwiach
Fot. Canva Pro /marcoventuriniautieri

Ulotka czy sygnał od złodzieja?

Obecność ulotek w drzwiach raczej nie budzi w nas niepokoju, a niekiedy powinna. Jak przestrzega policjantka z profilu na Instagramie „Z pamiętnika policjantki” mogą to być nie tylko reklamy firm czy menu restauracji, ale też oznaczenia wykorzystywane przez złodziei.

Pozostawiona w drzwiach ulotka daje rabusiom sygnał, że mieszkanie jest puste – takie lokum może stanowić łatwy łup. Dlatego tak ważne jest nie tylko usuwanie podejrzanych ulotek, które mógł zostawić złodziej, ale też informowanie o obecności tego typu oznaczeń zarówno administracji budynku, jak i sąsiadów.

Wszelkiego rodzaju systemy alarmowe i urządzenia do monitoringu są bowiem przydatne, ale powinniśmy polegać przede wszystkim na czujności i na… sąsiadach. Jak podkreśla prowadząca profil „Z pamiętnika policjantki”:

czujny sąsiad, to jedno z najlepszych zabezpieczeń antywłamaniowych

Zachowajmy czujność

Policjantka przestrzega, by dbać nie tylko o bezpieczeństwo swojego mieszkania, ale i o lokale sąsiadów, usuwając ulotki z drzwi. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, warto poprosić innych mieszkańców bloku, by również usuwali z naszych drzwi podejrzane oznaczenia.

Takich symboli, którymi posługują się złodzieje, może być zresztą więcej. Mogą to być rozrzucone przed drzwiami mieszkania drobne kamyki – tu postępujemy jak z ulotkami, a więc pozbywamy się oznaczeń, by dać złodziejom do zrozumienia, że w mieszkaniu ktoś przebywa.

Niekiedy złodzieje posługują się też systemem znaków, rysując przy mieszkaniach, np. na framugach drzwi, ledwo dostrzegalne figury i symbole. Przykładowo kółkiem oznaczają interesujące ich obiekty, a krzyżykiem lokale, których właściciele są nieobecni. Bądźmy więc czujni i komunikujmy się z sąsiadami, by zwiększyć bezpieczeństwo na klatce schodowej.

Ulotki w drzwiach
Fot. Canva Pro /tagphoto

Zobacz także: