Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Silikon czyszczę tylko w ten sposób. Łazienka lśni za jedyne 5 zł
Kamil Świętek
Kamil Świętek 08.02.2024 14:25

Silikon czyszczę tylko w ten sposób. Łazienka lśni za jedyne 5 zł

Czyszczenie silikonu
shutter/FotoDuets

Silikon w łazience pełni niezmiernie ważną funkcję. To dzięki niemu wilgoć i woda nie docierają w miejsca trudne do osuszenia. Paradoksalnie to właśnie silikon odpowiada za minimalizowanie pleśni w łazience.

Przy okazji to także wspaniały uszczelniacz do kabin prysznicowych czy zlewów. Aż strach pomyśleć, jak wiele wody wylewałoby się na posadzkę, gdyby nie wspomniany silikon. Niestety, środek ten przestaje być tak wychwalany, gdy przychodzi nam do głowy jego wyczyszczenie. Czy wiecie jak zabrać się za czyszczenie silikonu? Jeśli nie, to zaraz wam to objaśnię.

Gdzie spotkamy silikon w łazience?

Silikon w łazience to nieodłączny element większości łazienek. Właściwie trudno powiedzieć, czy istnieje jakakolwiek łazienka bez grama silikonu. Jego sanitarna odmiana montowana jest między innymi przy wannach, umywalkach, czy kabinach prysznicowych.

Środek ten stanowi doskonałą barierę dla wody, dzięki czemu nawet prysznice z minimalnym progiem stają się szczelne jak nigdy dotąd. Niestety, gdy zabieramy się za czyszczenie silikonu, zachwyt nad nim nagle maleje.

Okazuje się bowiem, że silikon nie jest wolny od wad i chociaż stanowi dokonały uszczelniacz, jest podatny na zbieranie kurzu i brudu, w którym bez problemu rozwija się pleśń i liczne bakterie. Na szczęście mam na to pewien sposób.

Czyszczenie silikonu 2.jpg
Canva/gabort71, Getty Images

Jak zabrać się za czyszczenie silikonu?

Czyszczenie silikonu wcale nie musi być katorgą. Najważniejsza będzie tutaj regularność. Osobiście przecieram silikon w łazience co najmniej raz w tygodniu, dzięki czemu bez problemu utrzymuję go w czystości.

Jeśli jednak odwlekliście nieco czyszczenie silikonu w czasie, nie obędzie się bez użycia chemii. Spokojnie, nie musicie zaraz szukać specjalnych środków grzybobójczych, czy innych żrących preparatów, które mogą uszkodzić silikon. Zamiast tego użyjcie pasty do zębów.

Silikon czyszczę tylko tak. Za 5 zł nie znalazłem niczego lepszego

Długo zastanawiałem się, czym wyczyścić silikon i znalazłem. Do czyszczenia silikonu idealnie nadaje się pasta do zębów. Poza niską ceną ma ona wiele korzyści. Przede wszystkim ma działanie wybielające oraz ścierne., a jej miętowy zapach doskonale odświeża łazienkę.

Czyszczenie silikonu za pomocą pasty do zębów zaczynam od naniesienia niewielkiej jej ilości na starą szczoteczkę od zębów. Za jej pomocą szoruję silikon. Dodam, że warto korzystać z miękkiego włosia, aby mieć pewność, że nie wydrapiecie przypadkowo silikonu.

Gdy czyszczenie silikonu zostanie zakończone, wystarczy tylko spłukać czyszczone miejsce wodą i gotowe. Wykonując ten zabieg raz na tydzień, zapomnicie o przykrym problemie zabrudzeń na sylikonie w łazience.

Czyszczenie silikonu 3.jpg
Canva/Svetlanais, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: