DomekIOgrodek.pl
Czajnik odkamienianie

Pixabay/Pexels

Sposoby na odkamienianie czajnika

6 Lipca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Na dnie czajnika, czy w okolicach grzałki często pojawia się mało estetyczny osad, zwany kamieniem. Niestety wbrew naszym oczekiwaniom, aby woda była gorąca i krystalicznie czysta ukazuje się naszym oczom w nieco innej przejrzystości. Jak zatem pozbyć się tego uciążliwego elementu i zapobiec jego pojawianiu się?

Kamień, zwany inaczej twardą wodą składa się z wapnia i magnezu, które znajdują się w kranówce. W wyniku wysokich temperatur te pierwiastki są wytrącane i osadzają się na dnie zbiornika.

Na szczęście nie jest on szkodliwy dla zdrowia, nie mniej jednak wiadomo, że lepiej jest przyjmować te ważne pierwiastki w inny sposób. Po czasie ich obecność w zwiększonej ilości może prowadzić do psucia smaku napoi, które przygotowujemy przy użyciu wody z czajnika.

Istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się kamienia z czajnika.

ogrodowe porządki znalazł niesmiertelnik

Podczas prac ogrodowych znalazł nieśmiertelnik żołnierza

CZYTAJ DALEJ

Czyszczenie kamienia z czajnika octem lub sokiem z cytryny

W powyższym celu świetnie sprawdzi się ocet, wystarczy, że napełnisz sprzęt szklanką octu i połową szklanki wody. Następnie zagotuj wodę i odczekaj około godziny. Ocet poradzi sobie nawet z grubym osadem. Umyj czajnik i zagotuj w nim kilka razy samą wodę, aby pozbyć się zapachu roztworu.

W roli pogromcy kamienia może wystąpić także sok z cytryny, który jest łagodniejszy od octu, ale niestety również mniej skuteczny. Wlej do czajnika szklankę soku z cytryny i poczekaj godzinę. Jeśli kamień nie jest zbyt okazały, możesz próbować usunąć go przy pomocy skórki z cytryny, pocierając nią zanieczyszczone miejsca.

Klasyczni pogromcy kamienia, czyli soda i kwasek cytrynowy

Wystarczy jedna torebka, która ma objętość 20 gramów. Wsyp ją do czajnika i zalej do połowy wodą. Włącz czajnik, a trzy godziny później go opróżnij i gotowe!

Soda oczyszczona stosowana jest często do usuwania rozmaitych zanieczyszczeń. Wystarczą dwie łyżki sody wsypane do urządzenia. Wystarczy kwadrans, aby czajnik został oczyszczony.

Inne ciekawe i niespotykane sposoby na usunięcie kamienia z czajnika

Najbardziej zaskakującym sposobem jest ten, przy użyciu obierków z ziemniaków. Tego rodzaju resztki pomogą w walce z kamieniem. Napełnij czajnik obierkami i zalej wodą, następnie zagotuj, wylej i zrób to samo z wodą z kranu.

Coca-cola, to nie tylko popularny i pyszny napój, ale także dobry produkt do walki z kamieniem. Jedna szklanka wlana do czajnika może uratować sprzęt. Opcjonalnie dodaj odrobinę sody oczyszczonej.

Źródło: dom.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  • Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

  • Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

  • Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Podobne artykuły

jajka

Porady domowe

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki

Czytaj więcej >
trik

Porady domowe

Wetknij zapałki do doniczki - efekty zachwycają

Czytaj więcej >
fugi

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Genialny trik

Czytaj więcej >
gołębie

Porady domowe

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Czytaj więcej >
Świeczka

Porady domowe

Genialny trik na usuwanie plam z wosku z dywanu. Wystarczy stara gazeta

Czytaj więcej >
Skrzydłokwiat

Porady domowe

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Czytaj więcej >