Stosuję te 3 zasady podczas podlewania wrzosów. Mój ogród podziwia każdy
Wrzosy kojarzą nam się z końcem wakacji i jesienią. Te niezwykle urokliwe rośliny kwitną przez kilka miesięcy, więc możemy cieszyć się nimi przed długi czas. Musimy jednak spełnić najważniejsze warunki pielęgnacyjne.
Kluczowe jest także podlewanie. Jeśli będziemy robić to nieprawidłowo, wrzosy bardzo szybko zmarnieją. Jak podlewać wrzosy? Od lat stosuję 3 zasady, dzięki którym moje rośliny wyglądają najlepiej na świecie. Mój ogród podziwia każdy.
Wrzosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji
Wrzosy kwitną od sierpnia do października. Wyglądają obłędnie posadzone w ogrodzie, donicach na tarasie, balkonie, a nawet w domu. Ich kolorowe kwiaty są niezwykle urokliwe. Jak podlewać wrzosy i pielęgnować rośliny, aby cieszyć się nimi jak najdłużej?
Wrzosy mają jednak pewne wymagania, bez których po prostu zmarnieją. Nigdy nie sadzimy kwiatów do gleby nieprzepuszczalnej o zasadowych odczynie, a także w miejscach całkowicie zacienionych. Co jakiś czas możemy oprószyć ziemię pod nimi fusami z kawy .
W ten sposób zakwasimy nieco glebę i dostarczymy wrzosom cennych wartości odżywczych. Najważniejszą kwestią jest jednak podlewanie. Tu od lat stosuję 3 zasady, dzięki którym moje rośliny wyglądają zjawiskowo. Jak podlewać wrzosy?
Jak podlewać wrzosy? Najważniejsza jest odpowiednia woda
Kluczową zasadą jest woda. Chodzi konkretnie o jej jakość. Wrzosy podlewam wyłącznie deszczówką, którą gromadzę w ogrodzie. Rośliny źle bowiem reagują na wodę z wodociągów, a wapń, który się w niej znajduje jest dla nich zabójczy.
Woda z kranu zawiera także duże ilości chloru, którego rośliny nie cierpią. Alternatywą dla deszczówki jest woda z filtra lub zagotowana i całkowicie ostudzona. Warto dodać do niej wtedy kilka kropel cytryny, która dodatkowo ją zakwasi.
Sposób podlewania także ma ogromne znaczenie
Wrzosy nie lubią przelewania, dlatego też podlewam je niezbyt obficie. Najlepiej robić to wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby całkowicie wyschnie. W przeciwnym wypadku narazimy rośliny na choroby grzybowe i gnicie korzeni.
Bardzo ważny jest także sposób podlewania. Wrzosy podlewam wyłącznie tuż nad ziemią w taki sposób, aby nie zamoczyć liści i kwiatów. Mokre wrzosy bardzo szybko zaatakuje grzyb, którego będzie ciężko się pozbyć.
Jeśli jednak zauważysz brunatniejące lub zieleniejące liście, działaj od razu. Najlepszym, domowym środkiem na choroby grzybowe jest cynamon. Działa nie tylko na wrzosy, ale także na wszystkie rośliny, również doniczkowe. W tym artykule dowiesz się, jak go stosować.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Zielone Pogotowie” na YouTube