Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Suszysz pranie na balkonie? Musisz o tym wiedzieć
Kamil Świętek
Kamil Świętek 20.06.2024 08:25

Suszysz pranie na balkonie? Musisz o tym wiedzieć

Pranie na balkonie
Fot. Canva/Lisa-Blue

Piękna pogoda za oknem skłania wielu z nas do rozważenia suszenia prania na balkonie. Chociaż sznury pełne mokrej bielizny bądź całe suszarki wystawione na balkonie nie są niczym nowym, warto zastanowić się dwa razy nad tą praktyką.

Okazuje się, że za suszenie prania na balkonie możemy otrzymać niemały mandat. Czy w takim razie należy całkowicie zrezygnować z prania na balkonie? Niekoniecznie.

Czy można suszyć pranie na balkonie?

Suszenie prania na balkonie w świetle prawa nie jest przestępstwem. W końcu balkon przynależy do mieszkania i nawet wystawienie tam całej suszarki z praniem nikomu nie przeszkadza.

Niezależnie od tego, czy wywiesimy pranie na sznurkach, czy też zdecydujemy się na inną formę jego rozwieszenia, nie musimy obawiać się mandatu.

Problem jednak zaczyna się, gdy zależy nam na czasie i wywiesimy na balkon cieknące pranie.

Pranie na balkonie 2.jpg
Fot. Canva/bortnikau, Getty Images

Kary za pranie na balkonie szokują

Mandat za pranie na balkonie może szokować. Wynosi on bowiem nawet 500 zł. Wszystko zależy od tego, czy wywieszenie prania na balkonie stwarza realne zagrożenie dla mieszkańców.

Karę możemy otrzymać za cieknące pranie na balkonie, które moczy elewację, kapie na balkon sąsiada albo bezpośrednio na przestrzeń pod balkonem.

Jak suszyć pranie na balkonie legalnie?

Kwestie prania na balkonie, reguluje art. 75 par. 1 Kodeksu wykroczeń. Jeśli jednak nie złamiemy zasady bezpieczeństwa i zabezpieczymy pranie w taki sposób, żeby nie „odfrunęło” podczas podmuchu wiatru, kara nam nie grozi.

Jeśli zatem macie pewność, że Wasze pranie na balkonie nie ocieka wodą i nie stwarza zagrożenia dla przechodniów, czy elewacji budynku, wówczas możecie spać spokojnie.

Przy okazji, znane są historie, że sąsiedzi zgłaszali pranie na balkonie do administracji budynku, jako zachowanie „gorszące”. Jeśli chcecie tego uniknąć, nie wywieszajcie na balkonie bielizny. Suszenie koszulek i spodni na balkonie raczej nikogo nie powinno urazić.

Pranie na balkonie 3.jpg
Fot. Canva/valeriysurujiu, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: