Sposób na mączliki. Odpadają od roślin
Satysfakcja z uprawy własnych roślin, czy to warzyw w ogrodzie, czy kwiatów na balkonie lub parapecie, jest ogromna, ale popsuć mogą ją ataki szkodników, których aktywność doprowadza nawet do obumarcia naszych okazów.
Jednym z bardziej uciążliwych szkodników żerujących zarówno na roślinach uprawianych w ogrodzie, jak i na kwiatach doniczkowych, jest mączlik szklarniowy. Jak rozpoznać te owady i w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć?
Jak rozpoznać mączlika szklarniowego?
Mączliki to drobne owady mierzące do ok. 2 mm i wyposażone w skrzydła. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są one koloru białego (stąd też ich nazwa “białe muszki”), a to ze względu na jasny, woskowy nalot pokrywający ich zielonkawe ciało.
Dorosłe osobniki mączlika żerują na liściach, składając ich spodniej stronie jaja, z których wylęgają się niewielkie larwy. Mączliki szybko się namnażają i w krótkim czasie rośliny oblegane są przez roje białych muszek. Szkodniki wysysają z nich soki, doprowadzając do wysychania liści, a dodatkowo pokrywają rośliny spadzią, która stanowi podłoże do rozwoju grzybów.
Zaatakowana roślina przestaje rosnąć i wkrótce obumiera. Scenariusz ten powtarza się zarówno w przypadku roślin uprawianych w szklarni oraz w ogrodzie, np. pomidorów czy kapusty, jak i w przypadku kwiatów doniczkowych, takich jak surfinie czy pelargonie.
Jak zwalczyć mączliki szklarniowe?
Jeśli zauważymy niewielkie, białe muszki w pobliżu roślin, trzeba działać od razu. W redukcji populacji dorosłych osobników pomogą arkusze i tablice lepowe umieszczone w pobliżu miejsc bytowania szkodników.
Inną fizyczną metodą wyłapywania szkodników jest użycie… odkurzacza. Wystarczy lekko poruszać liśćmi zaatakowanej rośliny, by szkodniki wzbiły się w powietrze i wciągnąć je do odkurzacza. W ten sposób możemy pozbyć się jednak wyłącznie dorosłych osobników, natomiast na larwy i jaja doskonale zadziała wrotycz.
Wyciąg z wrotyczu na mączliki
Wrotycz pospolity to znana i ceniona roślina o bardzo silnych właściwościach leczniczych, a także owadobójczych. Doskonale sprawdza się jako naturalny środek do zwalczania insektów, takich jak komary, mrówki, muchy, a także mączliki.
Do przygotowania wywaru z wrotyczu możemy wykorzystać zarówno młode pędy, jak i suszone ziele. 50 g świeżo zerwanej i posiekanej rośliny lub 7,5 g suszu dodajemy do 1 l wody i zostawiamy tak na dobę. Po tym czasie roztwór zagotowujemy, a po 20 minutach przecedzamy i odstawiamy do ostygnięcia.
Tak przygotowany wyciąg z wrotyczu łączymy z wodą w proporcji 1 do 5 i przelewamy do butelki z rozpylaczem. Dokładnie opryskujemy zaatakowane rośliny.
Zobacz także:
- Zakop wieczorem w ogródku. Rano pozbędziesz się wszystkich ślimaków
- Zaraza ziemniaczana dotknęła pomidory? Spryskaj je tym, jest jeszcze szansa na ratunek
- Są groźniejsze od kleszczy, jakie znamy. Rozmowa z ekspertką