Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Niszczą chodniki i fundamenty. Lepiej nie sadź ich blisko domu
Paulina Korzec
Paulina Korzec 19.06.2024 06:53

Niszczą chodniki i fundamenty. Lepiej nie sadź ich blisko domu

Chodnik
Fot. Shutter/Stillgravity

Sadzenie drzew to powszechnie promowana inicjatywa stanowiąca ważny element szeroko pojętej ochrony środowiska. W swoich ogrodach drzewa sadzimy z czysto praktycznych powodów - by zapewniały osłonę przed słońcem.

Chcąc zapewnić sobie cień na posesji, musimy jednak uważać na wybór gatunków drzew. Niektóre mogą niszczyć elementy architektury, stając się poważnym problemem. Których okazów lepiej unikać w ogrodzie?

Drzewo, czyli problem w ogrodzie?

Drzewa stanowią nieodłączny element terenów zielonych. Porastają lasy, parki, a także ogrody i działki, gdzie zapewniają osłonę od promieni słonecznych, dostarczają świeże powietrze i efektownie wyglądają, stanowiąc ozdobę posesji.

Drzewa iglaste wspaniale wyglądają przez cały rok, zachowując zielone igiełki, natomiast gatunki liściaste dają przyjemny cień i zachwycają zieloną koroną latem oraz urzekają złocistymi odcieniami liści jesienią.

Nic więc dziwnego, że drzewa są tak pożądane w naszych ogrodach. Nie każdy jednak ma szczęście posiadać na swojej posesji okazałe rośliny, toteż często decydujemy się na samodzielne posadzenie młodych drzewek. Chociaż wyglądają niewinnie, w przyszłości mogą stać się źródłem poważnych problemów, a nawet niszczycielskim żywiołem.

Drzewo
Fot. Canva/wat

Na te gatunki drzew lepiej uważaj

Jak wspomnieliśmy, okazałe korony drzew liściastych to ozdoba każdego ogrodu, ale to również poważny kłopot związany z obfitym opadaniem liści na jesień. Pod tym względem wyjątkowo problematyczne są brzozy i klony. Inne drzewo, które gubi mnóstwo liści, to topola oraz olcha.

Druga kwestia związana z sadzeniem drzew na działce, która może mieć negatywny wpływ na ogród, to zubożenie gleby w substancje pokarmowe. Pod względem “żarłoczności” przodują świerk oraz grab, które pobierając z podłoża wodę i składniki mineralne, mogą stanowić zbyt silną konkurencję dla innych roślin.

Te drzewa niszczą posesję

Kolejna sprawa, na którą trzeba bardzo uważać, sadząc drzewa na działce, to silny rozrost prowadzący do niszczenia zabudowy na posesji. Chodzi to w szczególności o rozwój bujnego systemu korzeniowego, którym charakteryzują się sosna, jesion, klon czerwony oraz cyprysowce leylanda.

Gatunki te mocno rozrastają się pod ziemią, doprowadzając do uszkodzenia fundamentów budynków, płyt chodnikowych, a nawet rur kanalizacyjnych. Jeśli chcemy te okazy posiadać na działce, to należy je posadzić w odpowiednio dużej odległości od domu, podjazdu czy chodnika. Dystans powinien dwukrotnie przekraczać wysokość dojrzałego drzewa.

Korzenie i chodnik
Fot. Canva/Hasan Ashari

Zobacz także: