Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie wyrzucaj liści pomidorów po oberwaniu. Wykorzystasz je w ogrodzie
Paulina Korzec
Paulina Korzec 19.06.2024 07:17

Nie wyrzucaj liści pomidorów po oberwaniu. Wykorzystasz je w ogrodzie

Liście pomidora
Fot. Canva/Obrazy autora: Paweł Rękas

Pomidory to jedne z najchętniej uprawianych warzyw w naszych ogrodach. Wypielęgnowane krzaczki zapewniają obfite zbiory dorodnych warzyw, ale produktem ubocznym uprawy pomidorów są również liście, które warto wykorzystać w ogrodzie.

Liście pomidorów mają cenne właściwości i zawierają ważne składniki, które bardzo przydadzą się w uprawie innych roślin. Z liści pomidorów przygotujemy także skuteczny środek przeciwko szkodnikom. Jak to zrobić?

NIe wyrzucaj liści pomidorów

Przerzedzanie krzaczków pomidorów to bardzo ważny zabieg w uprawie tych warzyw. Ma on na celu zapewnienie roślinom lepszego doświetlenia i cyrkulacji powietrza, co korzystnie wpłynie na kondycję dojrzewających warzyw. Pomidory urosną smaczne i zdrowe.

Taki efekt osiągniemy, pozbywając się bocznych pędów i wyselekcjonowanych liści położonych najniżej. Zapobiegamy dzięki temu zagniwaniu dolnych liści i rozwojowi grzybowych chorób pomidorów.

Oberwane, zdrowe liście nie muszą trafić na śmietnik czy kompost. Mało kto wie, że zawierają wiele witamin i składników mineralnych i podawane w postaci gnojówki mogą odżywić inne rośliny. Niezwykle cenne są także zawarte w liściach pomidorów alkaloidy steroidowe, które działają jak naturalne repelenty.

Liście pomidora
Fot. Canva/erkan budak

Wykorzystaj liście pomidorów do walki ze szkodnikami

Wspomniane alkaloidy steroidowe zawarte w liściach pomidorów wspomagają zwalczanie chorobotwórczych patogenów i skutecznie odstraszają szkodniki. Fakt ten warto wykorzystać, przygotowując opryski z preparatów na bazie liście pomidorów. Możemy z nich zrobić wywar, napar lub wyciąg.

Oberwane pędy i liście z krzaczków pomidorów dodajemy do 2 l gorącej wody i odstawiamy na kilka godzin. Gotowy napar przecedzamy i przelewamy do butelki z atomizerem, a następnie spryskujemy rośliny zagrożone żerowaniem bielinka kapustnika.

Wywar i wyciąg z liści pomidorów

Bielinka kapustnika i inne szkodniki, takie jak mszyce, gąsienice czy przędziorki, odstraszymy też opryskami z wyciągu z liści pomidorów. W tej wersji preparatu ok. 150 g liści zalewamy zimną wodą (ok. 10 l). Po kilku godzinach wyciąg jest gotowy i trzeba go zastosować od razu, spryskując rośliny.

Oprysk wykonamy również z wywaru, do którego przygotowania potrzebujemy kilogram liści z pomidora. Podobnie jak w przypadku wyciągu z liści, zalewamy je 10 l zimnej wody i odstawiamy na całą noc. Odstany roztwór gotujemy przez pół godziny. Po ostudzeniu łączymy z wodą w stosunku 1 do 3 i spryskujemy rośliny - nie tylko warzywa, ale też drzewka i krzewy owocowe, na których żerują mszyce, mrówki czy gąsienice.

Liście pomidora
Fot. Canva/önder kanbur

Zobacz także: