DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Sweter ściągnął się w praniu? Babcia dała mi na to radę. Efekt przerasta oczekiwania
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.11.2023 19:22

Sweter ściągnął się w praniu? Babcia dała mi na to radę. Efekt przerasta oczekiwania

Skurczony sweter
Canva/pheigin, Getty Images

Zdarzyło wam się kiedykolwiek przez pomyłkę wyprać pranie w zbyt wysokiej temperaturze? Jeśli tak to na pewno znacie ten ból. Wyciąganie skurczonego swetra z pralki nie należy do najprzyjemniejszych, zwłaszcza gdy ten magicznie zmalał o 3 rozmiary.

To jeszcze nie powód do płaczu, nawet gdy zniszczyliście swoje ulubione ubranie. Wystarczy, że wykorzystacie sposób mojej babci na skurczony sweter, a ten w mgnieniu oka będzie jak nowy. Zainteresowani? Koniecznie zapoznajcie się z treścią naszego artykułu.

Dlaczego mój sweter się skurczył?

„Dlaczego mój sweter się skurczył?” – to pierwsze pytanie, jakie przychodzi nam do głowy, gdy wyciągamy dziwnie mały zbitek z pralki. Cóż, jak mawia przysłowie: „Mądry Polak po szkodzie”. Dopiero wtedy przypomina nam się, że przecież na metce wspomnianego zbitka była adnotacja, aby prać go w niskiej temperaturze.

Zwykle jednak przypomina nam się o tym dopiero podczas wyciągania skurczonego swetra z pralki. Wbrew naszym nerwom i przeklinania losu, w praniu zadziałały proste prawa fizyki, których o zgrozo, nie jesteśmy w stanie oszukać.

Zamiast więc załamywać ręce i przeklinać naszą nierozwagę, lepiej poznajcie patent mojej babci na skurczony sweter. Pamiętajcie tylko, aby następnym razem spojrzeć na metkę przed ponownym praniem swetra.

Skurczony sweter 2.jpg
Canva/Alena Shekhovtcova, Pexels

Na ratunek swetrowi

Zanim zdradzę wam, jak moja babcia radziła sobie ze skurczonymi swetrami, dodam, że te mogą skurczyć się nie tylko podczas prania.

Jeśli korzystacie z suszarek bębnowych, również możecie znacząco pomniejszyć swoje ubrania. Miejcie to na uwadze podczas prania waszych ulubionych ciuchów.

W takim razie jak uratować skurczony sweter? Wystarczy nam miska z zimną wodą i nieco odżywki do włosów. Nie wierzycie, że to takie proste? Zobaczcie, jak zastosować ten patent w praktyce.

Patent mojej babci uratuje wasz sweter

Jeśli dolaliście już nieco odżywki do włosów do wody, dobrze ją rozmieszajcie. Następnie zamoczcie sweter w preparacie na około 30 minut. Po tym czasie należy wyjąć ubranie i rozciągnąć je w każdym kierunku. Jeśli to nie poddaje się, oznacza to, że nalaliście za mało odżywki.

Odżywka do włosów ma działanie zmiękczające włókna tkanin. Sprawia to, że możemy nadać swetrowi pierwotny kształt bez wysiłku. Uważajcie tylko, żeby nie zrobić z S-ki XXL-ki.

Ostatnim krokiem jest wysuszenie ubrania. Najlepiej będzie zrobić to poprzez rozłożenie swetra na ręczniku i wysuszenie swetra na płasko. Dzięki temu minimalizujcie szansę na jego ponowne odkształcenie się. Życzymy powodzenia!

Skurczony sweter 3.jpg
Canva/Ljupco, Getty Images

Zobacz także: