Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > „To worek pełen bakterii”. Natychmiast wyrzuć je ze swojego domu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.11.2023 14:27

„To worek pełen bakterii”. Natychmiast wyrzuć je ze swojego domu

Gąbka do mycia ciała
Canva/Photocreo; Canva/Africa images

Korzystacie z gąbki do mycia ciała? Wielu z nas nie wyobraża wzięcia bez niej prysznica. To ponoć rewelacyjny sposób na dokładne rozprowadzenie żelu do mycia ciała i metoda na utrzymanie idealnej czystości swojego ciała. Też tak sądzicie?

Jeśli zgadzacie się z tymi tezami, jesteście w błędzie, o czym zaraz się przekonacie. Poznajcie zdanie dermatologa, a wyrzucicie gąbki do mycia ciała z waszej łazienki raz na zawsze.

Czy gąbka do mycia ciała jest szkodliwa?

Zacznijmy od podstaw. Gąbka do mycia ciała sama w sobie nie jest szkodliwa. Działa ona podobnie jak gąbka do mycia naczyń. Pozwala ona na dokładne rozprowadzenie preparatu na skórze. Czy jednak warto jej używać?

Jeśli śledzicie nasze artykuły, wiecie już, że na czyścikach kuchennych zbiera się mnóstwo bakterii. Nie inaczej jest oczywiście z gąbkami do mycia ciała. Aby jednak nie rzucać słów na wiatr, poznajcie opinię eksperta.

Dr Charles Puza to dermatolog, dzielący się swoją wiedzą na TikToku. Porusza on tematykę odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry, wytykając popularne błędy użytkowników produktów higienicznych. Jesteście ciekawi, jakie zdanie ma on o gąbkach do mycia ciała?

Gąbka do mycia ciała 2.jpg
Canva/pixelshot

Gąbki do mycia ciała zdaniem eksperta

Dermatolog w jednym ze swoich filmików poruszył bardzo kontrowersyjny temat. Wziął na tapet tematykę gąbek do mycia ciała. Na podstawie badań stwierdził, że produkty te to: „worki na bakterie”.

Jak twierdzi, same w sobie gąbki do mycia ciała nie stanowią zagrożenia, ale przez ich permanentne niedosuszanie stają się one siedliskiem bakterii. W wilgotnej gąbce może znajdować się miliony drobnoustrojów, które przyczyniają się od powstawania licznych problemów skórnych.

Czego używać zamiast gąbki do mycia ciała?

Specjalista nie ma wątpliwości – gąbki dają złudne poczucie lepszego domycia skóry. W rzeczywistości mogą one dodatkowo uszkadzać nasz naskórek, powodować rozprzestrzenianie się bakterii po naszym ciele, a nawet prowadzić do licznych zapaleń i infekcji skóry.

W takim razie czego należy używać zamiast gąbek do mycia ciała? Dr Charles Puza nie ma wątpliwości. Najlepszym czyścikiem pod prysznicem są nasze dłonie. To za ich pomocą powinniśmy rozprowadzać żel po naszym ciele.

Nie dość, że nie zapłacimy za te „czyściki” ani grosza, to jeszcze uchronimy się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jeśli jednak ktoś nie wyobraża sobie rezygnacji z gąbek do mycia ciała, specjalista zaleca używanie silikonowych myjek, które znacznie prościej dosuszyć i w których bakterie namnażają się nieco wolniej.

Zobacz także: