Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Świece zapachowe mogą szkodzić. Niektóre wywołują nawet nowotwory
Kamil Świętek
Kamil Świętek 15.05.2024 13:57

Świece zapachowe mogą szkodzić. Niektóre wywołują nawet nowotwory

Świece zapachowe
Fot. Canva/Ekrulila, baseimage

Świece zapachowe to bardzo popularna ozdoba wnętrz. Pięknie zapakowane, aromatyczne, nie tylko upajają swoim wyglądem, ale również niepowtarzalnym zapachem, który… może nam szkodzić.

Mało kto wie, że świece zapachowe, zwłaszcza parafinowe, mogą być przyczyną wielu chorób, nawet tych nowotworowych. Jak to możliwe?

Problematyka świec zapachowych

Świece zapachowe dodają naszym wnętrzom niepowtarzalnego klimatu. Ich kojące zmysły zapachy pozwalają nam zapomnieć o trudach dnia codziennego i nieco się zrelaksować.

Jednakże, czy mieliście kiedyś tak, że po ich zapaleniu zaczęła boleć was głowa? Jeśli tak, podziękujcie producentowi – to zasługa parafiny, z której wykonano świece zapachowe.

Warto zaznaczyć, że badanie przeprowadzone przez R. Massoudi oraz A. Hamidi wykazało, że świece zapachowe produkowane są z odpadów powstałych z destylacji ropy naftowej. Podczas ich spalania do atmosfery wydzielane są niebezpieczne substancje, jak chociażby benzen i toluen, które mają działanie rakotwórcze, mogą podrażniać oczy i skórę.

Świece zapachowe 2.jpg
Fot. Canva/R-J-Seymour, Getty Images Signature

Czy każda świeca zapachowa jest szkodliwa?

Warto wspomnieć, że parafina to najtańszy surowiec, z którego można wytworzyć świece zapachowe. Nie oznacza to jednak, że należy demonizować każdy rodzaj świecy zapachowej. Przykładowo, te wykonane z naturalnych składników, jak chociażby z wosku pszczelego, sojowego, czy rzepakowego, nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Ponadto zawarte w nich olejki eteryczne są zdecydowanie wyższej jakości, niż te stosowane w świecach parafinowych, a to właśnie niska jakość produktów i zawarte w nich szkodliwe związki odpowiadają za wspomniane bóle głowy, czy złe samopoczucie.

To najzdrowsze świece zapachowe na rynku

Jeśli nie wyobrażacie sobie rezygnacji ze świec zapachowych, koniecznie przetestujcie te wykonane z wosku rzepakowego. Uważane są one za najzdrowsze na rynku, ponieważ substancja ta jest w 100% naturalna i nie zawiera toksycznych składników.

Ponadto produkty te cechują się niskim śladem węglowym, dzięki czemu mają stosunkowo niewielki negatywny wpływ na środowisko. Jak widzicie, jeśli odpowiednio podejdziecie do tematyki świec zapachowych, możecie dalej cieszyć się nimi w pełni bez obaw o swoje zdrowie i złe samopoczucie.

Świece zapachowe 3.jpg
Fot. Canva/Giu, Geo's Gallery

ZOBACZ TAKŻE: