Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Szyby w aucie parują i nie schną? To dlatego, że popełniasz 1 karygodny błąd
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 28.09.2023 14:35

Szyby w aucie parują i nie schną? To dlatego, że popełniasz 1 karygodny błąd

szyby w samochodzie
canva/Borisenkov Andrei, canva/AMANDA JACKSON

Zaparowane szyby w samochodzie to największa bolączka kierowców, kiedy przychodzą chłodniejsze miesiące. Zanim całkowicie odparują, mu już zdążymy spóźnić się do pracy. Na zaparowane szyby jest prosty sposób. Możliwe, że popełniasz jakiś błąd.

Parowanie szyby jest wynikiem zbyt dużej wilgoci w środku pojazdu, ale nie tylko. Co zrobić, żeby ograniczyć wilgoć w aucie? Przygotuj swój samochód na nadchodzący sezon.

Jak zmniejszyć wilgotność w aucie?

Mamy jesień, czyli już niebawem szyby w autach zaczną parować. Możemy już teraz zacząć działać i coś z tym zrobić. Głównym powodem jest nadmierna wilgoć. Woda może gromadzić się w welurowych dywanikach i na tapicerce.

Kluczem jest zadbanie o samochód. Dobrze przed nadejściem deszczowych dni wymienić dywaniki na takie wykonane z gumy, w które nie będzie wsiąkać woda. Warto też regularnie odkurzać siedzenia.

Jeśli w Twoim aucie szyby szybko parują możliwe, że popełniasz jeszcze jeden błąd. To właśnie on sprawia, że okna nie chcą wrócić do wcześniejszego stanu i szybko pokrywają się parą.

szyby w samochodzie
Canva / Justin Smith, Getty Images

Przez to szyby w Twoim samochodzie parują

Na ilość i szybkość parowania szyb w aucie wpływa to, w jakim są stanie. Szkło znacznie szybciej paruje, jeśli jest pokryte warstwą kurzu lub tłuszczu. Na szczęście możemy w prosty sposób sobie z tym poradzić.

Szyby przestaną tak szybko parować, kiedy dokładnie je wymyjemy. Dobrze użyć do tego specjalnych środków, które dodatkowo mają zapobiegać pojawianiu się pary. Warto też sprawdzić i wymienić filtr kabinowy.

Parujące szyby nie muszą utrudniać nam poranków. Jednak musimy pamiętać, że para nie zniknie całkowicie. Jak szybko pozbyć się jej z auta, kiedy śpieszy nam się do pracy? Nie przecieraj szyb brudną gąbką, jest na to lepszy sposób.

Jak szybko odparować szyby w aucie?

Przecieranie zaparowanych szyb chusteczką lub gąbką to nie najlepsze rozwiązanie. Często niepotrzebnie je w ten sposób brudzimy. Najlepiej do odparowania sprawdzi się odpowiednio ustawiony nawiew.

Do odparowania szyb wystarczy ustawić nawiew na okna i na pokrętle zaznaczyć najwyższą temperaturę. Jeśli dbamy o samochód, szyby po chwili wrócą do wcześniejszego tanu.

szyby w samochodzie
Canva / pixelshot

Zobacz również: