DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zawsze tak myję szyby. Dzięki temu cieszę się słońcem jeszcze długo po lecie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 23.09.2023 10:28

Zawsze tak myję szyby. Dzięki temu cieszę się słońcem jeszcze długo po lecie

mycie okien
canva/aidynmutlu

Powoli zbliża się koniec lata. To idealny moment, żeby umyć okna przed nadchodzącą chłodniejszą częścią roku. Idealny płyn, który sprawi, że okna będą lśnić bez smug, zrobimy sami w domu. Pokochasz ten preparat.

Po wakacjach warto pozbyć się z okien zabrudzeń, które zostawiły po sobie owady. Możemy też w końcu pozbyć się pyłków, które osiadły po ciepłych miesiącach. Podpowiem, czym myć okna i jakich zasad się trzymać.

Dlaczego na oknach zostają smugi? Może popełniasz jakiś błąd

Jest kilka zasad, których powinniśmy się trzymać, w czasie mycia okien. Często to właśnie przez kilka błędów na oknach zostają nieestetyczne smugi. Lepiej ich unikać, jeśli nie chcemy, żeby cała nasz praca poszła na marne.

Często od razu decydujemy się myć szyby na gotowe. Jednak jeśli okna są bardzo brudne, najpierw warto je przetrzeć wilgotną ściereczką z płynem uniwersalnym. Znaczenie ma też pogoda i czas, w którym myjemy okna.

Słoneczny dzień to wcale nie jest najlepszy moment na mycie okien. Szyby są rozgrzane, a detergenty szybko na nich zasychają. Właśnie tak powstają smugi. Znaczenie ma też płyn. Najlepszą mieszkankę zrobimy sami.

mycie okien
Canva / Syda Productions

Najlepszy płyn do mycia okien. Zrobisz go sam

Prosty i sprawdzony płyn do mycia okien możemy przygotować w domu. Do 1 litra ciepłej wody dodajemy 4 łyżki nabłyszczacza do zmywarki. Tak przygotowanym preparatem możemy wyczyścić szyby.

Znaczenie ma także kolejność mycia poszczególnych części okna. Na początku warto dobrze wyczyścić framugi. Dzięki temu nie zachlapiemy czystych szyb. Następnie ścieramy pierwszą warstwę brudu.

Końcowym etapem mycia szyb powinno być mycie właściwe. Właśnie tutaj idealnie sprawdzi się ciepła woda z nabłyszczaczem. Czy na koniec należy wytrzeć szyby do sucha?

Czy wycieranie szyb ma sens?

Po dokładnym wymyciu okien wycieramy szyby do sucha. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Dzięki temu okna będą lśnić i nie zostanie na nich nawet jedna smuga.

Mycie szyb nie musi być straszne. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Sprawdź też, jak doczyścić szybę w piekarniku.

mycie okien.jpg
canva/phkorotkova

Zobacz także:

  1. Kolejki z czasów PRL-u nie są Ci obce? Ten quiz rozwiążesz z łatwością [QUIZ]
  2. To właśnie dlatego suszone grzyby pleśnieją. Nigdy tak nie rób
  3. Wymieszaj 3 składniki i przetrzyj. Zacieki na płytkach i zlewie już się nie pojawią