DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Ta roślina wygląda niegroźnie, a jest śmiertelnie niebezpieczna. Unikaj jej jak ognia
canva/Alexia Asgari

Ta roślina wygląda niegroźnie, a jest śmiertelnie niebezpieczna. Unikaj jej jak ognia

2 czerwca 2023
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

Szalej jadowity to niewinnie wyglądająca roślina, którą większość z nas nie raz widziała w czasie spacerów. Jednak niech was nie zmyli jej obsypana białymi kwiatami główka. Ta roślina jest toksyczna i może prowadzić nawet do śmierci. Jakie części cykuty są trujące? Gdzie spotkamy tę roślinę i jakie są objawy zatrucia szalejem jadowitym?

Uważaj na szalej jadowity w czasie spaceru

Podczas spacerów na łonie natury możemy spotkać wiele pięknych roślin, jednak niektóre z nich mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Jedną z roślin, na którą powinniśmy uważać, jest niewinnie wyglądający szalej jadowity, nazywany również cykutą.

Jego toksyczne właściwości znano w starożytności. Sam Sokrates umarł od wypicia trującej cykuty. Szalej jadowity zawiera toksyczne związki chemiczne, a botanicy są zgodni, że wszystkie części rośliny są trujące.

Szczególnie powinniśmy uważać na łodygę i kłącze, w których znajduje się najwięcej toksyn. Roślinę możemy spotkać przede wszystkim na terenach podmokłych i w lasach. Kiedy zauważymy delikatne kwiatki szaleju jadowitego, powinniśmy trzymać się od nich z daleka.

Tak zwana cytotoksyna znajdująca się w roślinie, to bardzo niebezpieczny, wielonienasycony alkohol. Po dostaniu się do organizmu atakuje rdzeń przedłużony, w którym znajdują się ośrodki nerwowe. Objawy zatrucia cykutą z początku są niepozorne.

Wymieszała 3 składniki i podlała ogórki. Mikstura chroni przed słońcem i upałami
IMGW wydało pilny alert. Są ostrzeżenia dla 9 województw

Jakie są objawy zatrucia szalejem jadowitym?

Pierwsze objawy zatrucia szalejem jadowitym wyglądają dość niepozornie i przypominają stan upojenia alkoholowego. Jednak w przypadku cykutotosyny „upojenie” pojawia się po kilku minutach od kontaktu z rośliną.

Do silnego zatrucia natomiast wystarczą 2-3 gramy toksycznej substancji zawartej w szaleju jadowitym. Do początkowo niewinnie wyglądających objawów, szybko dochodzą kolejne. Niedługo po kontakcie z rośliną pojawia się ślinotok, uczucie pieczenia w ustach, nudności, biegunka, odrętwienie.

Pojawiają się także skurcze mięśni, rozszerzone źrenice i toczenie się piany z ust.
Końcowym etapem zatrucia szalejem jadowitym są drgawki. Jeśli nie otrzymamy pomocy na czas, cykuta może spowodować nawet zgon, ponieważ prowadzi do paraliżu układu oddechowego.

szalej jadowity.jpg
canva/OlegSpirdonov

Co zrobić w przypadku kontaktu z rośliną?

Główną zasadą, która ochroni nas przed zatruciem cykutą, jest unikanie kontaktu z rośliną. Toksyna znajdująca się w szaleju jadowitym może dostać się do naszego organizmu nawet przez nieuszkodzoną skórę.

Szaleju jadowitego nie powinno sadzić się w pobliżu sadzawki z wodą i lepiej unikać go w ogrodzie. Po kontakcie z rośliną i wystąpieniu pierwszych objawów należy natychmiast zadzwonić po pogotowie ratunkowe.

Raz na miesiąc dodaj łyżeczkę do storczyka. Nie zawiedziesz się, zakwitnie jak nigdy dotąd
Ekologiczne opryski na rdzę gruszy. Groźny grzyb nie ma szans
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy