Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Tak oświetlam każde pomieszczenie. Ważna jest jedna zasada
Paulina Korzec
Paulina Korzec 04.05.2024 16:40

Tak oświetlam każde pomieszczenie. Ważna jest jedna zasada

Lampa
Fot. Canva/Aleksandr Potashev gettyimages

Rola, jaką oświetlenie odgrywa w pomieszczeniach, jest nie do przecenienia. Oprócz oczywistej funkcji, jaką jest rozjaśnianie mroku, lampy mają również za zadanie zdobić wnętrza i czynić je bardziej funkcjonalnymi.

Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia trzeba uwzględnić kilka kryteriów, kierując się przede wszystkim przeznaczeniem danego pomieszczenia. Jak oświetlić poszczególne pokoje?

Jak wybrać oświetlenie?

Odpowiedni wybór oświetlenia powinien łączyć w sobie walory estetyczne i praktyczne. Do najważniejszych kwestii technicznych należy ilość lumenów, czyli moc strumienia świetlnego, barwa światła wyrażana w kelwinach, a także moc prądu (w watach).

Parametry techniczne dostosowujemy do funkcji danego pomieszczenia i naszych potrzeb fizjologicznych. Odpowiednie światło powinno sprawić, że danym wnętrzu będziemy się dobrze czuć i lepiej będzie nam się tam funkcjonowało.

Zanim więc zdecydujemy się na zakup lampy, zastanówmy się, czy w danym pokoju wolimy odpoczywać, czy pracować i jakie konkretnie czynności tam wykonujemy.

Salon.jpg
Fot. Canva

Tu postaw na relaksujące oświetlenie

Urządzając sypialnię, zwracamy szczególną uwagę na wybór lampek nocnych. I słusznie, bo stanowią one element pomocniczy, ale i ozdobny. Odpowiednio dobrane sprawdzą się przy wieczornym czytaniu i stworzą w pomieszczeniu przyjemną atmosferę.

Do pokoju, które ma być miejscem odpoczynku, wybierzmy ciepłą barwę żarówki zbliżoną do naturalnego, miękkiego światła słonecznego o wschodzie lub zachodzie słońca - ułatwi nam to pobudki i zasypianie.

W małej sypialni lepiej zrezygnować z okazałych żyrandoli, a postawić na lampę sufitową dającą przyjemne, rozproszone światło, które dobrze będzie współgrało z punktowym oświetleniem przy łóżku.

W salonie możesz zaszaleć. Jakie lampy wybrać?

Wybierając oświetlenie do salonu, mamy dużo większe pole do popisu. Ze względu na zróżnicowane aktywności podejmowane w tym pomieszczeniu, możemy wybrać różne rodzaje lamp.

Przede wszystkim warto zadbać o główną lampę sufitową, która da ciepłe, rozproszone światło i uprzyjemni chwile relaksu z rodziną. Możemy przy tym zaszaleć z wyborem lampy - idealnie sprawdzi się tu okazały model wiszący, oczywiście dopasowany do aranżacji wnętrza.

W salonie urządzonym w stylu glamour możemy przykładowo zdecydować się na żyrandol, a do pomieszczeń rustykalnych i loftowych warto wybrać lampy wykonane z naturalnych surowców, takich jak drewno. Poza głównym oświetleniem dodajmy kinkiety i oświetlenie punktowe, które podkreślą elementy wyposażenia i stworzą strefy aktywności, np. do czytania czy spożywania posiłków.

Oświetlenie do pomieszczeń użytkowych

W pomieszczeniach, w których pracujemy czy np. przygotowujemy posiłki, należy zadbać o odpowiednio jasne i skoncentrowane oświetlenie. Do łazienki czy kuchni przydadzą się lampy o podwyższonej wytrzymałości i odporności na niekorzystne warunki, np. wysoki poziom wilgoci.

Również w garderobie czy w gabinecie oświetlenie powinno przede wszystkim ułatwiać funkcjonowanie i usprawnić wykonywanie czynności, takich jak praca czy sprzątanie. W takim pomieszczeniach ważne jest oświetlenie miejscowe, np. lampki na biurko czy oświetlenie przy lustrze.

Salon
Fot. Canva/pixelshot

Zobacz także: