Tak uprawiają agrest najlepsi ogrodnicy
Niegdyś często spotykany w ogrodach, dzisiaj nieco zapomniany. A szkoda! Dżem, kisiel czy kompot agrestowy to prawdziwe rarytasy. Jeśli chcemy się nimi cieszyć na co dzień, warto uprawiać agrest w swoim ogrodzie.
Te krzewy owocowe są niezwykle wdzięczne w uprawie i przestrzegając kilku prostych trików, możemy co lato cieszyć się całymi koszami owoców.
Agrest wraca do łask
Na fali powrotu do korzeni i odkrywaniu na nowo zapomnianych smaków w kuchni, agrest powoli zyskuje na popularności i wraca do naszych sadów i ogrodów. To pozytywny trend, zważywszy na ogrom wartości odżywczych i witamin, w które obfituje ten owoc.
Drobny krzew o gęstym pokroju i małych listkach uprawiany jest w dwóch podstawowych odmianach: zielonej oraz czerwonej. Wyróżniamy przy tym szereg odmian, od dorodnej i wytrzymałej Resistenty, przez agrest chiński i indyjski, aż po słodki agrest z odmiany Niesłuchowski.
Aby krzak obficie obrodził, warto przestrzegać kilku prostych zasad w jego uprawie i pielęgnacji. Zacznijmy od prawidłowego zasadzenia agrestu.
Jak sadzić agrest?
Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z uprawą agrestu, należy wybrać odpowiedni czas i miejsce. Młode sadzonki preferują umiarkowane temperatury, dlatego warto je posadzić wiosną lub jesienią.
Krzewy agrestu zdecydowanie lepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie gleby – spulchnienie, dodanie kompostu i zapewnienie jej kwaśnego pH.
Pielęgnacja krzewów agrestu
Agrest należy regularnie podlewać, by nie doprowadzić ani do jego przesuszenia, ani do przelania. Raz w roku glebę, w której rosną krzewy, wzbogacamy kompostem lub specjalnym nawozem.
Krzaczki przycinamy w okresie wczesnowiosennym, usuwając uszkodzone gałęzie. Regularne przycinanie zapobiega dziczeniu agrestu, zapewnia odpowiednie doświetlenie pędów i odmładza krzew.
Oprócz tego warto także regularnie odchwaszczać i nawozić krzaczki oraz chronić je przed chorobami i szkodnikami, stosując odpowiednie środki. Pamiętajmy także o podparciu agrestu uprawianego na pniu. Tak zadbane krzewy wspaniale zakwitną na wiosnę, a latem zbierzemy z nich pełne kosze owoców.
Zobacz także:
- Rolnicy w tarapatach, IMGW nie ma dobrych wieści. Strzeż się przymrozków
- Nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Zyskasz wiele, aż żal je marnować
- Co zrobić, kiedy rozsada warzyw się kładzie? Trzeba to wiedzieć