Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tak uprawiają agrest najlepsi ogrodnicy
Paulina Korzec
Paulina Korzec 21.04.2024 16:58

Tak uprawiają agrest najlepsi ogrodnicy

Agrest
Fot. Canva Pro/evpv

Niegdyś często spotykany w ogrodach, dzisiaj nieco zapomniany. A szkoda! Dżem, kisiel czy kompot agrestowy to prawdziwe rarytasy. Jeśli chcemy się nimi cieszyć na co dzień, warto uprawiać agrest w swoim ogrodzie.

Te krzewy owocowe są niezwykle wdzięczne w uprawie i przestrzegając kilku prostych trików, możemy co lato cieszyć się całymi koszami owoców.

Agrest wraca do łask

Na fali powrotu do korzeni i odkrywaniu na nowo zapomnianych smaków w kuchni, agrest powoli zyskuje na popularności i wraca do naszych sadów i ogrodów. To pozytywny trend, zważywszy na ogrom wartości odżywczych i witamin, w które obfituje ten owoc.

Drobny krzew o gęstym pokroju i małych listkach uprawiany jest w dwóch podstawowych odmianach: zielonej oraz czerwonej. Wyróżniamy przy tym szereg odmian, od dorodnej i wytrzymałej Resistenty, przez agrest chiński i indyjski, aż po słodki agrest z odmiany Niesłuchowski.

Aby krzak obficie obrodził, warto przestrzegać kilku prostych zasad w jego uprawie i pielęgnacji. Zacznijmy od prawidłowego zasadzenia agrestu.

Agrest
Fot. Canva Pro/ValentynVolkov

Jak sadzić agrest?

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z uprawą agrestu, należy wybrać odpowiedni czas i miejsce. Młode sadzonki preferują umiarkowane temperatury, dlatego warto je posadzić wiosną lub jesienią.

Krzewy agrestu zdecydowanie lepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie gleby – spulchnienie, dodanie kompostu i zapewnienie jej kwaśnego pH.

Pielęgnacja krzewów agrestu

Agrest należy regularnie podlewać, by nie doprowadzić ani do jego przesuszenia, ani do przelania. Raz w roku glebę, w której rosną krzewy, wzbogacamy kompostem lub specjalnym nawozem.

Krzaczki przycinamy w okresie wczesnowiosennym, usuwając uszkodzone gałęzie. Regularne przycinanie zapobiega dziczeniu agrestu, zapewnia odpowiednie doświetlenie pędów i odmładza krzew.

Oprócz tego warto także regularnie odchwaszczać i nawozić krzaczki oraz chronić je przed chorobami i szkodnikami, stosując odpowiednie środki. Pamiętajmy także o podparciu agrestu uprawianego na pniu. Tak zadbane krzewy wspaniale zakwitną na wiosnę, a latem zbierzemy z nich pełne kosze owoców.

Agrest (2).jpg
Fot. Canva Pro/ygrek

Zobacz także: