Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Tak pielęgnuję zamiokulkasa. Co chwilę wypuszcza nowe pędy
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 16.04.2024 10:13

Tak pielęgnuję zamiokulkasa. Co chwilę wypuszcza nowe pędy

zamiokulkas
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Zamiokulkas to żelazna roślina, która doskonale rośnie niemal w każdych warunkach. Jest również odporna na szkodniki, które często pojawiają się w kwiatach doniczkowych. Są jednak rzeczy, których roślina bardzo nie lubi i wtedy nie będzie prawidłowo rosnąć.

Czym podlewać zamiokulkasa, żeby wypuścił nowe pędy? Odstana woda to nie wszystko. Poniżej zdradzę ci podstawowe zasady pielęgnacji i podam przepis na odżywkę, po której twój zamiokulkas zacznie rosnąć jak na drożdżach. Moją rośliną zachwyca się cała rodzina, a wystarczyła jedna zmiana.

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

Zamiokulkas zamiolistny naturalnie występuje we wschodniej i południowo- wschodniej Afryce. Rośnie w cieniu wyższych roślin i pokrywa tereny suche i kamieniste. Roślina osiąga prawie 1,5 metra wysokości. W domowych warunkach jednak będzie nieco mniejsza.

Zamiokulkas jest sukulentem, który w bulwach magazynuje wodę. Jeśli więc będziesz podlewać go zbyt często, po prostu go zniszczysz. Liście zaczną robić się żółte, a następnie bulwy zaczną gnić. W podlewaniu zamiokulkasa kieruj się zasadą im mniej, tym lepiej. 

Czym podlewać zamiokulkasa, żeby wypuścił nowe pędy? Odstana woda to nie wszystko. W domowych warunkach roślina potrzebuje regularnego nawożenia. Już dawno jednak zrezygnowałam z gotowych preparatów. 

Jak już wspomniałam, rośliny nie wolno przelewać. Pamiętaj również, że zamiokulkas nie lubi mocnego słońca, przeciągów, temperatur poniżej 15 stopni C, ciężkiej, gliniastej ziemi, przycinania i zraszania liści. To właśnie przez te błędy roślina nie rośnie.

Mokre liście to pierwszy krok do powstania choroby grzybowej. Jak zatem usunąć z nich kurz? Na początku przecieram je ręcznikiem papierowym, a do nabłyszczenia wykorzystuję banany, a dokładniej wewnętrzną stronę skórki. Ponownie przecieram ręcznikiem i gotowe. Liście wyglądają bosko.

czym podlewać zamiokulkasa, żeby wypuszczał nowe pędy.jpg
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Odpowiednia gleba, stanowisko, przesadzanie

Zamiokulkas jest wrażliwy na silne działanie promieni słonecznych. Lubi zacienione miejsca, a także stanowiska z rozproszonym światłem. Te ostatnie gorąco polecam, gdyż w jasnych pomieszczeniach zamiokulkas będzie rósł szybciej niż w pełnym cieniu.

Zamiokulkas potrzebuje lekkiej i przepuszczalnej gleby. Osobiście stosuję ziemię do sukulentów, gdyż ma bardzo luźną strukturę. To mieszanka keramzytu, piasku i żwiru. Koniecznie zapewnij mu również prawidłowy drenaż. Doniczka z podstawką lub doniczka produkcyjna i osłonka są niezbędne, by odprowadzić nadmiar wody.

Roślinę przesadzam dopiero wtedy, gdy widzę, że bulwy zaczynają napierać na doniczkę produkcyjną. Wtedy przesadzam go do nieco większego pojemnika. Co ważne, bulwy zamiokulkasa lubią być dość ściśnięte. Większa ilość miejsca w doniczce również wpływa negatywnie na jego wzrost.

czym podlewać zamiokulkasa, żeby wypuszczał nowe pędy.jpg
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Woda to nie wszystko. Po tej odżywce zamiokulkas puści nowe pędy

Mimo, iż naturalnie zamiokulkas radzi sobie w ubogiej w składniki odżywcze glebie, w domowych warunkach potrzebuje mikro i makro elementów, by ładnie się rozrastać i wypuszczać nowe pędy. Wcześniej korzystałam z gotowych nawozów, jednak nie przynosiły one większych efektów.

Zamieniłam je więc na napar z pokrzywy. Do litrowej, szklanej butelki wrzucam 4 torebki herbaty i zalewam wrzątkiem. Gdy ostygnie, odżywka jest gotowa. Zamiokulkasa podlewam niewielką ilością naparu raz na 3-4 tygodnie, podczas upałów raz na 2 tygodnie. Nie częściej, by go nie przelać i nie zniszczyć.

czym podlewać zamiokulkasa, żeby wypuszczał nowe pędy.jpg
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Dlaczego pokrzywa pobudza zamiokulkasa do wzrostu?

Pokrzywa ma niezwykłe właściwości. Nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, ale i na kondycję naszych roślin. Gnojówka z pokrzywy wykorzystywana jest od wielu lat przed ogrodników do nawożenia warzyw i owoców.

Jest bogata w azot, potas, fosfor, magnez, żelazo, krzem, a także witaminy z grupy B, witaminę C, A oraz K. Dokładnie taki sam skład mają suszone liście pokrzywy, które kupimy w formie herbaty. W odróżnieniu od gnojówki, napar nie pachnie nieprzyjemnie i nie trzeba go rozcieńczać.

Jak pokrzywa działa na zamiokulkasa? Przede wszystkim wzmacnia jego system korzeniowy, czyli bulwy. Pobudza całą roślinę do wzrostu, zapewnia intensywny, głęboki kolor liści i łodyg. To dzięki bogatej dawce azotu i innych składników odżywczych, zamiokulkas w krótkim czasie wypuści mnóstwo nowych pędów i zagęści się błyskawicznie.

czym podlewać zamiokulkasa, żeby wypuszczał nowe pędy.jpg
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

 

Zobacz także: