Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Tak uratowałam sfilcowany sweter. Potrzebna jest biała fasola
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 05.12.2023 18:25

Tak uratowałam sfilcowany sweter. Potrzebna jest biała fasola

 jak uratować sfilcowany sweter?
shutter/Damian Lugowski

Piękny, miękki i ciepły sweter skurczył się, a włókna uległy zbiciu? Nie musisz go wyrzucać lub oddawać. Sfilcowane ubranie możesz uratować w domu przy pomocy zwykłej fasoli! Ubranie po wysuszeniu będzie wyglądać, jak dawniej.

Jak uratować sfilcowany sweter? Kluczowe jest namoczenie w przygotowanym wywarze, płukanie oraz suszenie. Moje swetry odzyskały dawny wygląd, dlatego też gorąco polecam ten sposób.

Dlaczego swetry się filcują?

Swetry zimowe, głównie wełniane lub kaszmirowe niestety mają tendencję do kurczenia się w pralce, dlatego tak ważne jest pranie według zaleceń producenta. Z drugiej jednak strony kto zostawia w swetrach metki, które uwierają, gdy je nosimy?

Swetry filcują się przez zbyt wysoką temperaturę prania, zbyt wysokie obroty wirowania, a także przez zbyt dużą ilość wykorzystanych do prania detergentów. Ubrania pierzmy więc w maksymalnie 30 stopniach. Wirowanie ustawiajmy na maksymalnie 600 obrotów i uważajmy na ilość proszku i płynu do płukania.

Jak uratować sfilcowany sweter? Potrzebujemy białej fasoli i gliceryny spożywczej. W ten sposób przywrócimy ubraniom dawny wygląd. Sposób jest skuteczny również w przypadku czapek i szalików. 

jak uratować sfilcowany sweter.jpg
canva/Svetl

Jak uratować sfilcowany sweter?

Do uratowania swetra potrzebujesz:

  • 4-5 l wody
  • 60-70 g białej fasoli
  • 2 łyżki gliceryny na każdy litr wody (do ostatniego płukania)

Wieczorem do garnka wsyp 50-70 g białej fasoli, zalej 4-5 l wody i odstaw na całą noc. Następnego dnia fasolę razem z wodą gotuj, aż strączki będą miękkie. Odcedź, wodę przelej do większej miski.

Ugotowaną fasolę natomiast możesz wykorzystać np. do przygotowania wegetariańskiego ciasta, pasztetu lub smalcu. W kuchni nic nie może się marnować! Gdy woda z fasoli będzie letnia, włóż do niej sfilcowany sweter. Namocz i odstaw na 3-4 godziny.

Teraz czas na płukanie!

Namoczony w wywarze sweter wyjmij z miski, a następnie przepłucz kilkukrotnie w letniej wodzie. Do ostatniego płukania dodaj 2 łyżki gliceryny na każdy litr wody. Wykręć i rozłóż na ręczniku. Ręcznik zwiń i odciśnij ubranie.

Czynność powtórz kilkukrotnie, aby pozbyć się nadmiaru wody. Następnie rozłóż na suchym ręczniku i pozostaw do wyschnięcia. Co jakiś czas strzepnij i delikatnie porozciągaj sweter. Gdy wyschnie, włókna nie będą zbite, a ubranie będzie wyglądać jak nowe!

jak uratować sfilcowany sweter.jpg
canva/Alena Ozerova

Zobacz także: