Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Taki klucz to najgorsze rozwiązanie. Jeśli go masz, natychmiast wymień
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 01.04.2024 14:48

Taki klucz to najgorsze rozwiązanie. Jeśli go masz, natychmiast wymień

klucz
Fot. Canva/kynny

Wybór odpowiedniego zamka do drzwi, a co się z tym wiąże — klucza, powinien być przemyślaną i świadomą decyzją. To w dużej mierze od tego elementu zależy bezpieczeństwo wszystkich domowników. Powszechnie wiadomo, że dobrej jakoś zamek chroni przed wtargnięciem do mieszkania niepożądanych osób, jednak istnieje pewien rodzaj klucza, który złodziejom bardzo łatwo podrobić, niezależnie od mechanizmu zamontowanego w drzwiach.

Typowy, płaski klucz otwiera mechanizm do zamka jak każdy inny, jednak nie jest to bezpieczny wybór. Złodzieje wiedzą, jak wykorzystać go na swoją korzyść. Popularny ślusarz właśnie wytłumaczył, dlaczego pewien rodzaj kluczy jest gorszy od innych i naraża Cię na niebezpieczeństwo.

Klucze do domu - które są najlepsze?

W drzwiach wejściowych bardzo często montujemy standardowy zamek, zamykany zwykłym płaskim kluczem. Jest to bardzo popularna opcja, która cechuje się stosunkowo niską ceną. Wiele osób popełnia błąd, ponieważ woli kierować się kosztem, niż obrać za priorytet swoje bezpieczeństwo. Tymczasem złodzieje tylko na to czekają! Okazuje się, że potrafią oni wykorzystać na swoją korzyść pewien rodzaj powszechnie używanego klucza do zamka. O czym dokładnie mowa?

Ślusarz, który zasłynął na TikToku pod pseudonimem “Pan Kluczyk”, właśnie wytłumaczył swoim widzom, dlaczego lepiej nie zwlekać i już teraz wymienić klucz do drzwi, jeśli jest on płaski, bez żłobień po bokach. Ponieważ jest to najpowszechniejszy i najtańszy rodzaj klucza, złodzieje przygotowali na niego sprytną “odpowiedź”. 

Takiego klucza do drzwi lepiej się pozbyć

Jeśli Ty lub ktoś z twoich znajomych posiada taki klucz — płaski, z pojedynczym rzędem dziurek, bez żadnych udziwnień — to koniecznie obejrzyj do końca – tymi słowami rozpoczyna się filmik, który wywołał burze w społeczności internautów.

Ślusarz, który nagrywa wideo na kanale “Pan Kluczyk”, przestrzegł wszystkich swoich widzów. Mężczyzna wytłumaczył, że dużo ludzi uważa, że popularny rodzaj płaskiego klucza, potocznie mówiąc — wkładka, jest budżetową, jednak nie gorszą alternatywą drogich i skomplikowanych mechanizmów. Z pozoru zamek i kluczyk działają bez zarzutu, co ślusarz udowodnił krótką prezentacją. Miał on jednak w zanadrzu pewnego asa w rękawie, który cieszy się powodzeniem wśród złodziei. 

Okazuje się, że istnieje klucz, który jest wzorowany na popularnej “wkładce”. Mężczyzna na filmiku nie chciał go zademonstrować, by filmik z przestrogą nie stał się instruktażem dla osób o złych zamiarach. W jednej chwili udowodnił jednak, że płaski kluczyk to najgorsza możliwa opcja do wyboru, ponieważ narzędzie, którego używają złodzieje, jest w stanie skutecznie go naśladować i otworzyć drzwi. Co gorsza, po takim zabiegu można również z powrotem zamknąć drzwi, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. 

Tyle jest warte Twoje bezpieczeństwo. Wchodzę, wychodzę, nawet nie wiesz, że ktoś był w twoim domu. Przy czym nie jest to żaden łamak — wkładka nie została uszkodzona – wytłumaczył ślusarz.

Projekt bez nazwy (93).png
Fot. Tiktok.com/@pankluczyk

Internauci podzielili się swoimi doświadczeniami

Filmik ślusarza w mig wywołał burzę w komentarzach. Część internautów nie była w stanie uwierzyć własnym oczom. Podważali oni fakt, iż mężczyzna używał na wideo dwóch różnych kluczy, twierdząc, że nie istnieje uniwersalne narzędzie do otwierania drzwi.

  • Fajny pokaz, ale wygląda mi to, że otworzył drzwi drugim kluczem pasującym do zamka.
  • Dorobiony klucz.
  • Mimo wszystko i tak jest to bardziej podpowiedz dla potencjalnego złodzieja niż przestroga – czytamy.

Pozostali internauci nie mieli jednak problemu z uznaniem prawdziwości materiału, ponieważ doświadczyli oni na własnej skórze włamań, po których nie było żadnego śladu. Okazało się, że wszystkiemu winny był płaski klucz — wkładka.

  • Miałem takie wkładki góra dół. W sylwestra miałem włamanie, weszli jak do siebie zamki nieuszkodzone nawet. Pewnie właśnie w ten sposób.
  • Potwierdzam, kiedyś w bloku otworzyłem swoim kluczem drzwi sąsiada, bo pomyliłem klatkę.
  • Mam taką wkładkę z Gerdy, niby antywłamaniowa. Kupę kasy kosztowała, teraz mam wątpliwości – piszą komentujący.
@pankluczyk Kilka slow o bezpieczenstwie kluczy plaskich koniecznie obejrzyj do konca i udostepnij znajomym #pankluczykgdansk #locksport #bezpieczeństwo ♬ dźwięk oryginalny - Pan Kluczyk

ZOBACZ TEŻ: