Tę czynność wykonuj zimą regularnie. Jak zapomnisz, nie licz na kwiaty wiosną
Jakie prace wykonać zimą w ogrodzie? Lista wbrew pozorom jest długa. Późną jesienią zaczynamy przygotowywać ogród do zimy. Usuwamy z ziemi bulwy i cebulki kwiatów, a następnie przechowujemy je, by wiosną ponownie je posadzić.
Porządkujemy też grządki, ściółkujemy, osłaniamy drzewka, krzewy i róże, by nie zmarzły. Musimy pamiętać również o bardzo ważnej czynności. Bez niej możemy zapomnieć o pięknych kwiatach w kolejnym sezonie.
Jakie prace wykonać zimą w ogrodzie?
Oprócz obowiązkowych prac możemy również przygotować karmnik dla ptaków i wiewiórek, a nawet rozsypać popiół drzewny na grządkach pod roślinami kwasolubnymi. Popiół doskonale sprawdzi się także do posypania chodników, przejazdów, czy ścieżek. Działa jak sól i piasek.
Podczas wykonywania podstawowych czynności w ogrodzie nie możemy jednak zapomnieć o jednej rzeczy, która jest kluczowa, by kwiaty ponownie zakwitły na wiosnę. O bulwy i cebulki musimy więc odpowiednio zadbać. Inaczej z kwiatów nic nie będzie.
O tym pamiętaj w grudniu
Zimą koniecznie regularnie kontroluj stan bulw i cebulek roślin i kwiatów, które nie zimują w gruncie. Nawet jeśli przechowujesz je w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu i przysypałeś piaskiem, może pojawić się na nich grzyb.
Miękkie lub chorobowo zmienione bulwy natychmiast usuń, by grzyb nie rozprzestrzenił się dalej. Cebulki warto spryskać dodatkowo środkiem grzybobójczym lub sięgnąć po mielony cynamon. Przyprawa bez trudu usunie zalążki pleśni. Cynamon jest też doskonały w profilaktyce. Warto więc wymieszać go z piaskiem i przysypać cebulki.
Jakie jeszcze prace w ogrodzie możemy wykonać zimą?
O tej porze roku możesz również pobrać zdrewniałe sadzonki porzeczek, czy winorośli. W tym celu wsadź je do donicy i przykryj do ⅓ wysokości mokrym piaskiem. Donicę wstaw do pomieszczenia, w którym jest kilka stopni na plusie. Wiosną możesz je przesadzić do gruntu.
To również dobra pora na usunięcie dzikich odrostów drzewek w sadzie. Po usunięciu warto zabielić pnie drzew owocowych, aby zapobiec groźnym chorobom. Mniejsze drzewka okryj na zimę przy pomocy juty lub agrowłókniny.
Zobacz także:
- Nie chce Ci się odśnieżać? Domowym sposobem pozbędziesz się śniegu z łatwością
- Na popiół drzewny trzeba uważać. Jeden błąd i rośliny nie przetrwają zimy
- Przygotuj kompostownik do zimy. Inaczej wiosną z nawozu nic nie będzie